Bohaterowie są wśród nas

Bohaterowie są wśród nas. Ksiądz ppłk Andrzej Niwa – z Checheł do Charkowa to tytuł projektu edukacyjnego, który został zaprezentowany 20 czerwca w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Ropczycach. Uczennice klasy II gimnazjum przedstawiły efekty swojej pracy. W oparciu o zachowane dokumenty, zdjęcia,  relacje osób oraz krewnej przedstawili postać księdza Andrzeja Niwy, który pochodził z Checheł, a został zamordowany jako kapelan w Charkowie wraz z innymi polskimi oficerami. Prezentację zaszczyciła swą obecnością siostrzenica naszego bohatera, pani Maria Dubrawska. Na zakończenie wspominała postać księdza Niwy, będąc bardzo wdzięczna młodzieży za zainteresowanie się historią jego życia. Na ręce dyrektora Eugeniusza Stępaka przekazała do biblioteki książkę o kapelanach wojskowych poległych na Wschodzie w czasie II wojny światowej.
Temat projektu podjęty przez uczniów w roku stulecia odzyskania niepodległości jest odpowiedzią na apel prezydenta Andrzeja Dudy, który pragnie, aby w tym szczególnym roku pokazywać naszych lokalnych bohaterów, którzy zabiegali o niepodległość, oddając często życie za Ojczyznę. Niewątpliwie takim bohaterem jest ksiądz podpułkownik Andrzej Niwa, kapelan Wojska Polskiego zamordowany w Charkowie, który do końca sprawował posługę wśród polskich oficerów. Obecnie jest na liście kandydatów do procesu beatyfikacyjnego Męczenników Wschodu, wśród 24 księży kapelanów Wojska Polskiego z lat 1919-1939, zamordowanych wiosną 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Kalininie. W ten sposób staramy się, aby pamięć o naszych lokalnych patriotach nie zaginęła i była wciąż żywa.
Dziś chylimy czoło przed ofiarami mordu katyńskiego, wśród których jest nasz rodak ksiądz podpułkownik Andrzej Niwa, syn Ziemi Ropczyckiej i Chechelskiej. Nie zapominajmy, że składając ofiarę z własnego życia, nie zaznali oni wolności, którą nam przywrócili. [...]

 

Międzyszkolna gra terenowa

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości 25 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II zorganizowana została międzyszkolna historyczna gra terenowa pod hasłem Bohaterowie lokalni w niepodległej Polsce. Stanisław Depowski – z Checheł pod Monte Cassino.

Zgodnie ze słowami Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w tym szczególnym roku społeczność szkolna chciała uczcić Stanisława Depowskiego, bohatera Małej Ojczyzny ? Checheł, który oddał życie za niepodległość Polski w bitwie pod Monte Cassino (17 maja 1944 r. na pół godziny przed zatknięciem biało – czerwonej flagi).

W grze terenowej udział wzięły czteroosobowe drużyny wraz z opiekunami z dziewięciu szkół podstawowych naszej gminy: Niedźwiady Górnej, Niedźwiady Dolnej, Łączek Kucharskich, Lubziny oraz SP nr 1, SP nr 3, SP nr 5, ZS  nr 3 i ZS nr 5 w Ropczycach. Zaopatrzeni w mapki oraz biało – czerwone opaski, uczniowie wykonywali różne zadania, w punktach przygotowanych w wyznaczonych miejscach na osiedlu Chechły. Jednym z zadań było znalezienie ukrytej depeszy, którą należało rozszyfrować i zapisać treść otrzymanej wiadomości. Nie mogło zabraknąć pytania o Enigmę; w innym punkcie trzeba było wykonać rzuty do celu „granatami” i odpowiedzieć na pytanie związane z walką polskich żołnierzy pod Monte Cassino. Kolejnym zadaniem było wykonanie czerwonego maku – symbolu bitwy. W quizie wiedzy drużyny odpowiadały na pytania dotyczące historii Polski z czasów II wojny światowej oraz historii życia polskiego żołnierza, Stanisława Depowskiego, który zginął pod Monte Cassino. Znajomości życiorysu naszego bohatera wymagało kolejne zadanie, które polegało na uporządkowaniu pomieszanych informacji. Konieczna była również znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy, aby opatrzyć rannego żołnierza, która nadzorowana była przez ratowników medycznych pogotowia ratunkowego. Na koniec rywalizacji wszyscy uczestnicy wzięli udział w runmageddonie, czyli mini torze przeszkód, w czasie którego musieli się wykazać sprawnością fizyczną.

Rywalizacja była zacięta, a przy tym wszyscy świetnie się bawili i integrowali. Uczniowie wykazywali się doskonałą wiedzą na temat II wojny światowej i losu podporucznika Stanisława Depowskiego, który pochodził z naszej miejscowości. W wolnym czasie mogli obejrzeć wystawę zdjęć i pamiątek bohatera Checheł. Podsumowaniem gry była krótka część artystyczna i rozdanie nagród.

          Pierwsze miejsce w historycznej grze terenowej zdobyła Szkoła Podstawowa nr 1 w Ropczycach, drugie miejsce – ZS nr 3 w Ropczycach, a trzecie miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 w Ropczycach. Wszyscy uczestnicy gry otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

           Dziś w roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, chylimy czoło przed poległymi pod Monte Cassino bohaterami, wśród których jest nasz rodak Stanisław Depowski, syn Ziemi Ropczyckiej.

SP nr 3 w Ropczycach-Chechłach

 

Wydarzenia Roku 2018

W 2018 roku na miano "Wydarzeń Roku" zasługują następujące imprezy:

- Koncert Noworoczny Orkiestry Dętej, który odbędzie się w dniu 7 stycznia 2018 roku

- 41. Dni Ziemi Ropczyckiej, które planowane są na okres od 24 do 27 maja 2018 roku

- XV Międzynarodowy Jarmark Kowalski, który planowany jest w dniach od 30 czerwca do 1 lipca 2018 roku

- Dożynki Gminne, które odbędą się w dniu 19 sierpnia 2018 roku

Jednocześnie informujemy, iż planowane terminy imprez mogą ulec zmianie. Prosimy o śledzenie serwisu internetowego.

Redakcja

Statystyki

  • 178803Wizyty ogółem:
  • 62636Ilość odwiedzających:
  • 0Odwiedzający obecnie stronę: