Byliśmy, jesteśmy, będziemy

Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia najważniejsze wydarzenie z przeszłości polskiego narodu. Uczniowie klasy VIII i VI ZS w Niedźwiadzie Górnej przygotowali uroczystą akademię upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

9 listopada 2018 r. spektaklem patriotycznym Byliśmy, jesteśmy, będziemy wierszem i śpiewem okazaliśmy szacunek dziedzictwu narodowemu, symbolom ojczystym, a także patriotom walczącym o odzyskanie wolności ojczyzny. Akademia rozpoczęła się oddaniem hołdu naszej Ojczyźnie poprzez wspólne odśpiewanie Hymnu dla Niepodległej. W ten sposób połączyliśmy się ze wszystkimi szkołami w Polsce, które o godzinie 11.11 zaśpiewały hymn Polski. Wzruszającym momentem na zakończenie uroczystości był, wykonany przez uczniów klasy VIII i III G, po raz pierwszy w historii szkoły, polonez na 12 par ubranych w piękne stroje (dziewczęta białe suknie, w ręku czerwone róże, chłopcy ciemne garnitury z flagą narodową na piersi). Na końcu dziewczęta złożyły kwiaty pod flagą Polski. Choreografię do poloneza przygotowała Elżbieta Tokarska-Orzech. [...]

 

 

Święto Niepodległości w szkole w Lubzinie

9 listopada w Szkole Podstawowej w Lubzinie odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji  szkołę odwiedzili znakomici goście, wśród nich Józef Pluta, autor książki Z ludu dla ludu, który wygłosił prelekcję dla starszych uczniów o legioniście z okolic Lubziny – Janie Henryku Jedynaku. Młodsi mieli okazję wysłuchać  pięknych wierszy napisanych specjalnie z okazji jubileuszu niepodległości Polski przez  Zuzannę Ostafin – poetkę z Lubziny w wykonaniu samej autorki oraz uczniów. O godzinie 11.11 w łączności ze wszystkimi szkołami w Polsce odśpiewany został hymn państwowy, a potem rozpoczęła się uroczysta akademia w wykonaniu uczniów z klas VIa, VIb oraz VII. Ta ważna dla nas wszystkich rocznica  została uczczona wierszem, śpiewem i tańcem. [...]

 

 

Koncert urodzinowy

74 uczniów wystąpiło na scenie Zespołu Szkół Agro – Technicznych w koncercie wieńczącym obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Widowisko, które zgromadziło w auli całą społeczność szkolną było muzyczną podróżą przez ostatnie sto lat historii Polski. Przypomnieliśmy utwory, które towarzyszyły Legionom Polskim, żołnierzom walczącym o granice Rzeczpospolitej, cywilom broniącym stolicy w Powstaniu Warszawskim. Nie zabrakło piosenek, które dodawały nadziei, pomagały ukoić tęsknotę za rodziną i domem, a także tych o osobistych dramatach, będących udziałem młodych ludzi walczących o wolność. Prezentowane utwory śpiewane były z serca i dumy, choć mogły czasem nie być profesjonalne. Nie to jest przecież najważniejsze.

Chcieliśmy poprzez wspólne śpiewanie zamanifestować radość z życia w wolnej i niepodległej Polsce. I udało się. Uznanie publiczności zdobyły występy klasowe: umundurowani chłopcy z klasy I technikum mechanizacji rolnictwa wykonali marszowo „Szarą piechotę”, w podobnym żołnierskim klimacie zabrzmiał gromki śpiew uczniów klasy III TUM w utworze „Raduje się serce”. Mocny akcent muzyczny stanowiła współczesna piosenka „Urodziłem się w Polsce” w wykonaniu chłopaków z kl. I b technikum informatycznego z towarzyszeniem wychowawcy, Macieja Chmury. W radosny nastrój wprowadziły nas dziewczyny z klasy II technikum żywienia, żywiołowym wykonaniem skocznej i humorystycznej piosenki „Pobór na dziewczynki”. Wielu wzruszeń dostarczyli także soliści – Natalia Stanek, Agata Magdoń, Klaudia Krok, Wioletta Róg, Łukasz Lisak i Grzegorz Jamróg, przejmującymi wykonaniami znanych, ale na nowo zinterpretowanych piosenek: „Cała prawda”, „Ostatni list”, „Wojenko, wojenko”, „Dziewczyna z granatem”, „Ojczyzno ma”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Biały krzyż”, „Tutaj jestem”.

Jak śpiewał kiedyś Jeremi Przybora, piosenka jest dobra na wszystko, jest więc również dobrym sposobem na wspólne świętowanie tak wspaniałego jubileuszu. Cieszymy się, że większość piosenek zabrzmiała przy akompaniamencie „na żywo”. Na fortepianie zagrał Grzegorz Jamróg, a na gitarze Kacper Drapała. Koncert poprowadzili: Klaudia Krok i Marcin Birkowski, a o stronę techniczną zadbali Patyk Drozd i Kamil Baran. [...]

Wydarzenia Roku 2018

Uprzejmie informujemy, iż sezon największych imprez plenerowych i nie tylko 2018 roku dobiegł końca. Na kolejne wielkie imprezy zapraszamy w roku 2019. Dziękujemy za liczny udział w tegorocznych

wydarzeniach organizowanych w ramach roku jubileuszowego, w którym obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Informacje dotyczące terminów i miejsca wydarzeń planowanych na 2019 rok zostaną zamieszczone tuż po Nowym Roku. Prosimy o śledzenie serwisu.

Redakcja

Statystyki

  • 185819Wizyty ogółem:
  • 66043Ilość odwiedzających:
  • 0Odwiedzający obecnie stronę: