Z obrad Rady Miejskiej w Ropczycach

 

13 sesja Rady Miejskiej w Ropczycach – 14 sierpnia 2019 r.

Sierpień, okres kiedy pierwsze inwestycje są już zakończone lub dobiegają końca. To czas na pierwsze podsumowanie rzeczowych działań samorządu, będących realizacją liczbowych zapisów tegorocznego budżetu. Takiego podsumowania na 13 sesji dokonał burmistrz Bolesław Bujak. 

Osiedla Witkowice (ul. Kolonia i okolica z ulicą Rzeszowską), os, Brzyzna, Granice oraz sołectwa Gnojnica Dolna i Gnojnica Wola w bieżącym roku wzbogacą się o nową infrastrukturę ? kanalizację sanitarną. Obecnie największy postęp prac odnotowany został w Gnojnicy. Inwestycja taka jest cenna z wielu względów; to przede wszystkim codzienna wygoda i wyższy poziom życia, ale przede wszystkim ochrona środowiska, głównie gruntów, czyli w konsekwencji ochrona zdrowia. Inwestycja ta (podzielona organizacyjnie na trzy zadania) w wymienionych osiedlach i sołectwach pochłonie z budżetu gminy 12 mln zł, rozłożone, przez pożyczkę i obligacje komunalne wraz z odsetkami, na kilka lat. Wiadomo, że realizacja tak dużej inwestycji terenowej nastręcza wielu problemów, które na bieżąco muszą być rozwiązywane. Osiedle Śródmieście zostanie wyposażone w nowoczesną salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej nr 1, która ma również funkcję sali  widowiskowej. Na ten cel, w ramach przetargu i prac dodatkowych, zostanie wydane ponad 8 mln zł. Do tego dojdą kwoty na wyposażenie obiektu, w pierwszym etapie do funkcji sali gimnastycznej (gmina będzie się starać o refundację nakładów własnych ze specjalnego funduszu w ministerstwie edukacji). Obiekt będzie reprezentacyjną halą sportowo-widowiskową miasta i gminy Ropczyce. W sołectwie Brzezówka dobiega końca budowa szkoły. Inwestycja była oczekiwana przez społeczność lokalną od wielu lat. Obecnie cieszy ilość dzieci zapisanych do oddziału przedszkolnego. Przyszłość pokaże, jak będzie przebiegał rozwój szkoły. Jest to inwestycja w całości sfinansowana z budżetu gminy. We wrześniu, wraz z pierwszym dzwonkiem, nastąpi reaktywacja szkoły w Brzezówce. Toczą się prace nad projektem budowy szkoły wraz z salą gimnastyczną w osiedlu Witkowice. W sprawie budowy obiektu żłobka i przedszkola na osiedlu Mehoffera został złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Nawiązując do przedszkoli, każde dziecko na terenie miasta i gminy ma miejsce przedszkolne. W osiedlach i sołectwach podczas wakacji odbyły się remonty w placówkach oświatowych, wskazane przez dyrekcje szkół. Do najważniejszych należą przebudowa i tym samym poprawa warunków oddziału przedszkolnego w szkole w osiedlu Chechły oraz wyposażenie dwóch przedszkoli w klimatyzację (na osiedlu św. Barbary i osiedlu Czekaj).
W planach na najbliższe lata jest wyposażenie w te urządzenia kolejnych przedszkoli. Tegoroczna nowa baza sportowa to: boisko o sztucznej nawierzchni w osiedlu Czekaj (końcowy etap realizacji), modernizacja boiska w Małej (przygotowanie do przetargu), otwarte strefy aktywności w Lubzinie i w osiedlu Chechły (etap przygotowania do realizacji); obydwie strefy powstaną w sąsiedztwie miejscowych budynków OSP. Szeroki zakres zadań został już wykonany w dziedzinie drogownictwa. Dotyczy to następujących spraw: budowy dwóch odcinków oświetlenia ulicznego (sołectwo Lubzina i sołectwo Łączki Kucharskie), a także nowych nawierzchni na wytyczonych na bieżący rok odcinkach oraz poprawy bezpieczeństwa, przez przebudowę parkingów i wjazdów do obiektów oświatowych. Przebudowy odcinków dróg dotyczą sołectw i osiedli: Małej, Niedźwiady, Checheł i Lubzina. Przebudowa wjazdów do placówek oświatowych dotyczy: osiedla św. Barbary – ul. Konarskiego przed szkołą, osiedla Śródmieście – wjazd z ul. Wyszyńskiego do przedszkola i osiedla Chechły – wjazd do szkoły z drogi wojewódzkiej. Na przestrzeni ostatnich paru lat jednym z tematów mocno wpisanym w działania samorządu Ropczyc jest zaopatrzenie w wodę, zwłaszcza sołectwa Łączki Kucharskie. Problem nasilił się ostatnio w związku z różnymi procesami cywilizacyjnymi i latami suchymi, a więc ubogimi w opady i zmniejszeniem się ilości  wody w studniach indywidualnych. Jest projekt rozwiązania tego problemu przez budowę wodociągu relacji Lubzina (Przymiarki) – Okonin – Łączki Kucharskie – Niedźwiada. Problemem jest duży koszt tej inwestycji, nawet do 20 mln zł. Optymalnym rozwiązaniem byłaby realizacja tej inwestycji przy pomocy środków dotacyjnych. Między innymi dlatego, aby ubiegać się o środki pomocowe, zadanie zostało podzielone na części. Na pierwszy etap już kilkakrotnie były składane wnioski do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – jak do tej pory nie znalazły się w przedziale uprawniającym do dotacji, mimo pozytywnej oceny formalnej. Obecnie będzie składany kolejny wniosek. Inne kierunki poszukiwania środków to wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o przyznanie preferencyjnej pożyczki (etap I: Lubzina – Okonin) oraz zabiegi w Polskim Funduszu Inwestycyjnym. Byłaby to pożyczka długoterminowa pod zastaw udziałów Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych.
13 sesja Rady Miejskiej zamknęła się podjęciem 11 uchwał, m.in. w sprawach:
- zamiany działek pomiędzy gminą i TBS (gmina potrzebuje działek TBS-u na lokalizację przedszkola i żłobka, zaś TBS działki od gminy może wykorzystać na lokalizację bloku),
- ustalenia bonifikaty na rzecz Ropczyckiego Centrum Sportu i Rekreacji od gruntów, na których znajdują się obiekty sportowe, [...]

 

 

 

 

Wspomnienia z wakacji

    

Dobiegły końca wakacyjne zajęcia organizowane przez Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera w Ropczycach. Dzięki urozmaiconemu programowi zajęć, dzieci mogły wypełnić swój wolny czas twórczą, a przy tym przyjemną i wesołą zabawą. Był to również czas na zdobywanie nowych doświadczeń, rozwijanie zainteresowań, zawieranie nowych znajomości, przyjaźni, uczenie się współpracy i budowania relacji w grupie.
Różnorodność zajęć, wśród których były: warsztaty robotyki, garncarstwa, scrapbookingu, florystyczne, spotkanie z TVM Ropczyce, zajęcia gitarowe, naukowe ("Fizyka dla smyka" oraz "Mądry dzieciak"),  kulinarne, świetlicowe, taneczne, a także turniej gier planszowych sprawiły, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Podczas zajęć budowaliśmy roboty, wiatraki, poznawaliśmy zalety i wady elektrowni wiatrowych, wspólnie robiliśmy pizzę, lody, lepiliśmy z gliny wazony, garnki, poznawaliśmy tajniki pracy telewizji miejskiej szlifowaliśmy swoje umiejętności w tańcu i grze na gitarze. Wszystkie zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy wysoka frekwencja uczestników i ich aktywność. Dopełnieniem zajęć była wycieczka integracyjna do Zalipia, najładniejszej i najbardziej malowniczej wsi w Polsce.
W Domu Malarek, który jest również domem kultury podziwialiśmy prace zalipiańskich artystów. Przewodniczka pokazała nam wyroby ozdobione pięknymi kwiatowymi wzorami, które potem mogliśmy zakupić i poprowadziła warsztaty plastyczne. [...]

Spotkanie z kierowcą rajdowym

12 sierpnia, w ramach "Aktywnych wakacji 2019", w Domu Kultury w Witkowicach miało miejsce inspirujące spotkanie z kierowcą wyścigowym i rajdowym Pawłem Saneckim, czterokrotnym wicemistrzem Polski w wyścigach górskich.

Paweł Sanecki (Sanecki Watkem Rally Sport) opowiedział o początkach swojej motoryzacyjnej pasji, osiągnięciach, treningach oraz zaprezentował filmiki z wyścigów górskich. Odpowiadał też na szczegółowe pytania dzieci i dorosłych uczestników spotkania. Był też konkurs z nagrodami, w którym należało odgadnąć, ile pucharów zdobył sportowiec? Prawidłowa odpowiedź to 66. Wielką frajdą była możliwość zobaczenia rajdowego auta od środka i zrobienia pamiątkowych zdjęć. Warto dodać, że podczas Rajdu Rzeszowskiego odbywającego się w dniach 8-10 sierpnia, Paweł Sanecki startował gościnnie na odcinku miejskim. Najważniejsze osiągnięcia Pawła Saneckiego to: wicemistrzostwo Doliny Sanu (2007), mistrzostwo Podkarpacia (2008), tytuł II wicemistrza Polski w klasie N-2000 (2010), wicemistrzostwo Polski w klasie N-2000 (2011), mistrzostwo powiatu gorlickiego w Super Oesie klasa "Gość" (2017), wicemistrzostwo Galicji w klasa "Gość" (2017), tytuł II wicemistrza Polski w klasie Clio Cup (2017), wicemistrzostwo Polski w klasie A-2000 (2018).

Dom Kultury Witkowice