Z obrad Rady Miejskiej w Ropczycach

 

54 sesja - 22 czerwca 2018 r.

55 sesja - 16 lipca 2018 r.

            

Działalność legislacyjna Rady Miejskiej na dwóch minionych sesjach zamknęła się podjęciem 24 uchwał. Do tematyki niektórych uchwał odniósł się burmistrz Bolesław Bujak, jako organ wnoszący projekty, przygotowane przez administrację samorządową. Rada uchwaliła dwa miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Proces przygotowania tych dokumentów trwał około 2 lat. Po zatwierdzeniu przez radę trafią do oceny przez jednostkę nadzorczą – odpowiednie wydziały urzędu wojewódzkiego. Pierwszy plan, obejmujący 1,48 ha to obszar dworca autobusowego (ul. Zielona i ul. Grunwaldzka). Znaczenie tego planu polega na otwarciu się możliwości innego zagospodarowania centralnego obszaru miasta, bardziej efektywnego, pożytecznego i estetycznego, w tym z zachowaniem funkcji komunikacji zbiorowej, ale przy nowym jej urządzeniu. Drugi plan dotyczy obszaru około 71,4 ha położonego za Zakładami Magnezytowymi. Znaczenie tego planu polega na prawnym zabezpieczeniu obszaru na działalność przemysłową, produkcyjną, usługową na najbliższe kilkanaście lat. Jest to niezwykle ważne dla Ropczyc i okolic, ponieważ rozwój miasta zależy od firm produkcyjnych i usługowych. Najlepiej, aby to były firmy tradycyjne, z liniami produkcyjnymi, jak UTC (znana w naszym terenie jako „Gloria”) czy Aero Gearbox, których nie da się przenieść w formie „przewozu komputerów” do innego ośrodka, z dnia na dzień, bez strat dochodowych dla gminy. Firmy produkcyjne są gwarantem stabilizacji dla osób i instytucji z nich „żyjących” (dają zatrudnienie i podatki). Aby zachęcać firmy do lokalizacji inwestycji w Ropczycach samorząd gminy krok po kroku, rok po roku inwestuje w ten obszar przemysłowy. Ostatnie tematy z tym związane to modernizacja ulicy Przemysłowej, prawie pod Mostostal, ZM Invest i Eurovię oraz wykup terenu o powierzchni 3 ha z przeznaczeniem na projektowanie i wybudowanie drogi do obszaru objętego planem. Te elementy stanowią o coraz lepszej jakości tego terenu z punktu widzenia firm. Burmistrz zwrócił uwagę na duży wkład pracy Referatu Budownictwa, Planowania Przestrzennego i Nieruchomości w powstawanie uchwalonych i innych przygotowywanych planów przestrzennych. Jak na każdej sesji, burmistrz przedłożył pod rozwagę i decyzje rady tematy finansowe.
Dotyczyły one różnych zagadnień, spraw, inwestycji, a wśród nich:

  •   zaciągnięcie kredytu w kwocie 5 351 065 zł, zatwierdzonego w uchwale budżetowej na bieżący rok, z przeznaczeniem na spłatę tegorocznych rat zobowiązań kredytowych,
  •   zwiększenie deficytu o kwotę 1 000 000 zł z przeznaczeniem na realizację zadań w dziedzinie drogownictwa (modernizacja parkingu naprzeciw ARiMR oraz udział własny do dotacji otrzymanej na przebudowę dróg),
  •   dofinansowanie w wysokości 7 tys. zł na rzecz prowadzonej przez Powiat Ropczycko-Sędziszowski placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży (w tym z terenu miasta i gminy Ropczyce).

Inne sprawy zatwierdzone przez radę:

  • w ramach polityki senioralnej został przyjęty program społeczny, który jest podstawą wydatku z budżetu gminy na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie osób powyżej 65 roku życia. W chwili obecnej ogłoszony jest przetarg na wybór placówki medycznej, która podejmie się wykonania szczepień. W ramach polityki senioralnej zostały podjęte uchwały formalizujące kluby seniora w Niedźwiadzie i Brzezówce, (utworzenie Klubów Senior+ w wymienionych miejscowościach oraz zmiana statutu Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej) co było warunkiem przyznania dotacji dla klubów seniorskich działających w tych miejscowościach. Każda dotacja to kwota około 23 tys. zł. Pieniądze zostaną wykorzystane na zajęcia praktyczne oraz na zakup niezbędnego sprzętu, pomocnego w działalności na rzecz seniorów,
  • utworzenie nowych oddziałów przedszkolnych w: Lubzinie, Małej i Niedźwiadzie Górnej. W pierwszym roku oddziały te będą funkcjonować przy pomocy dotacji ze środków unijnych. W Lubzinie, nakładem środków dotacyjnych oraz przede wszystkim środków własnych budżetu gminy, została powiększona baza przedszkola o wolne mieszkanie,
  • oprócz wyżej wspomnianych, rada podjęła jeszcze 11 uchwał, co wynika ze zmieniających się ustaw oraz wymagań innych organów. W ramach sesji burmistrz omówił aktualny przebieg inwestycji.

Na etapie zakończenia są: obiekt zaplecza sportowego w Gnojnicy Dolnej oraz altana przy obiekcie wielofunkcyjnym w osiedlu Granice. Inwestycje w trakcie realizacji to: rozbudowa SP nr 1 (hala sportowa i inne pomieszczenia szkolne), budowa szkoły w Brzezówce, przebudowa dachu na szkole w Małej, budowa krytej altany przy OSP Okonin i najnowsze przedsięwzięcie: otwarte strefy aktywności (dwa place rekreacyjno-sportowe realizowane przy pomocy środków dotacyjnych, na osiedlu Północ i na osiedlu za stadionem (Śródmieście). Tym samym powstaną kolejne obiekty bazy rekreacyjnej miasta). Największą tegoroczną inwestycją, pod względem finansowym i rzeczowym, jest budowa kanalizacji sanitarnej obejmującej obszar ulic: Kolonia i Rzeszowska oraz osiedla i sołectwa: Brzyzna, Granice, Gnojnica Dolna i Wola. Obecnie został ogłoszony przetarg, zbliża się termin otwarcia ofert. Spodziewany koszt to przedział od 18 do 22 milionów zł. Odpowiedź pokaże otwarcie ofert. Burmistrz przekazał podziękowania dla kadry Referatu Rozwoju Gospodarczego za odpowiedzialną pracę w dziedzinie realizacji inwestycji bieżącego roku. Inwestycje drogowe przebiegają zgodnie z planem. Spośród około 20 zadań na drogach i ulicach gminnych, etap zakończenia osiągnęła przebudowa ulicy Przemysłowej. Najważniejsze zadanie w dziedzinie opracowywania dokumentacji to sieć parkingowa w obrębie ulicy ks. Siewierskiego - kościoła św. Barbary.
Przewiduje się jej zakończenie w terminie umożliwiającym wdrożenie pierwszego etapu wykonawstwa, jeszcze w bieżącym roku. W dziedzinie budowy (nakładem środków gminy) chodników przy drogach powiatowych zakończony został chodnik przy ul. Sucharskiego, w trakcie budowy jest chodnik przy ulicy Wyszyńskiego. Wyliczenia wskazują, że w bieżącym roku z budżetu gminy, ogółem przeznacza się około milion złotych na chodniki przy drogach powiatowych (budowa i projekty). [...]

 

śladami pamięci 2Śladami pamięci

    

 W roku jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości ropczycka biblioteka zorganizowała wycieczkę dla czytelników do parku historycznego w Bliźnie oraz Pustkowa.

W Bliźnie uczestnicy wycieczki obejrzeli zbiory muzeum dawnego poligonu, gdzie miała powstać broń zapewniająca Hitlerowi zwycięstwo nad Europą. Rakiety V-1 i V-2 były rewolucyjnymi projektami, połączeniem samolotu i pocisku, tzw. latającymi bombami, które miały niszczyć cele z dużej odległości. Pracowali nad nimi wybitni niemieccy naukowcy. Na szczęście, zarzucenie tych prac odmieniło tragiczny los Europy i świata. Ćwierć wieku później na podstawie rozpoczętych wówczas i kontynuowanych po wojnie  badań, człowiek poleciał na Księżyc.

Uczestnicy wyjazdu zwiedzili także  ekspozycję historyczno – dydaktyczną  przy Górze Śmierci w Europejskim Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie – Osiedlu, obrazującą historię i działanie obozów pracy przymusowej w Pustkowie i poligonu Waffen – SS Truppen-Übungs-Platz Heidelager. Oglądali również historyczną rekonstrukcję budynków związanych z poligonem wojskowym i byłym obozem, makiety zabudowań i wyposażenie wnętrz pochodzące z tamtej epoki oraz elementy żołnierskiego ekwipunku.

Dzięki wnikliwemu i niezwykle ciekawemu przedstawieniu dziejów tych miejsc przez przewodników, którym serdecznie dziękujemy, otrzymaliśmy wiele informacji i poznaliśmy mnóstwo nowych faktów dotyczących tych historycznych miejsc. [...]

Kwiaty z rodzimego ogrodu

  

Konkurs plastyczny pod takim tytułem, zorganizowany przez bibliotekę w Brzezówce, nawiązywał tematycznie do trwającego lata. Zadaniem było wykonanie płaskiej pracy plastycznej w wybranej przez siebie technice twórczej jak malarstwo, rysunek, czy wyklejanka. Uczestnicy konkursy musieli skupić swoją uwagę na gatunkach kwiatów, które upiększają ogrody wokół naszych domów; w końcu każdy lubi otaczać się pachnącymi, kolorowymi kwiatami. Znane i mniej znane gatunki roślin miały stać się głównym tematem zadania.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego odbyło się 29 lipca 2018 r. podczas pikniku zorganizowanego dla mieszkańców Brzezówki.

Filia MiPBP w Brzezówce

 

Pierwsze wakacje w Brzezówce

      

Wakacje w Domu Kultury w Brzezówce upłynęły radośnie i interesująco. Dzieci i młodzież trzy razy w tygodniu mogły aktywnie i twórczo spędzać czas.

Co środę odbywały się zajęcia Małej Akademii Pomysłów, podczas których uczyliśmy się wielu technik plastycznych. Wykonywaliśmy bransoletki, biżuterię z sutaszu, dekoracje do wnętrz, czy torebki z filcu. Przez kilka dni odbywały się zajęcia kulinarne, podczas których dzieci uczyły się dekoracji ciast. W czasie pięknej pogody odbywały się zajęcia na powietrzu, a w dni deszczowe dzieci mogły korzystać z gier planszowych oraz z konsoli. Na przestronnej sali widowiskowej organizowane były wspólne zabawy ruchowe. Odbyło się także interesujące spotkanie z dietetykiem, podczas którego dzieci poznały informacje na temat żywienia oraz zdrowego stylu życia. 

W połowie wakacji 29 lipca odbył się piknik rodzinny, który był współorganizowany przez sołtysa Brzezówki oraz miejscowe organizacje: Koło Gospodyń Wiejskich, Klub Seniora i OSP. Podczas pikniku zostały zaprezentowane dwie izby regionalne, które mieszczą się w przyziemiach budynku domu kultury. Jedna dotyczy wieloletniej działalności OSP z Brzezówki. Drugie pomieszczenie zostało zaaranżowane na izbę mieszkalną z początku ubiegłego wieku. W trakcie imprezy wszyscy mogli wziąć udział w zabawach integracyjnych i sprawnościowych. Panie z KGW przygotowały smaczne potrawy, które szybko znalazły swoich amatorów. [...]

 

 

 Wakacje w Witkowicach


Wakacyjne czwartki w Domu Kultury w Witkowicach upływały pod znakiem twórczości plastycznej. Uczestnicy zajęć stosowali różne techniki: malowali i rysowali, a przy okazji – urozmaicając sobie czas – grali w gry planszowe; po prostu dobrze się bawili.

W ramach „Aktywnych Wakacji 2018″ odbyły się także (3 sierpnia) warsztaty kulinarne z dietetykiem. Pani Monika z Bonne Sante opowiedziała dzieciom o zdrowym żywieniu; w formie zabawy dzieci komponowały z zabawek/plastikowych produktów spożywczych zdrowe śniadanie, obiad i kolację. Potem było wspólne robienie sałatki z mango oraz koktailu owocowego. A na koniec wszyscy otrzymali przepisy na smaczne i zdrowe dania.

17 sierpnia Dom Kultury w Witkowicach odwiedzili strzelcy z jednostki strzeleckiej 2051 im. mjr. Władysława Rudolfa-Wilka w Sędziszowie Małopolskim, którzy poprowadzili zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży w ramach prowadzonych przez tą placówkę „Aktywnych wakacji 2018″.

Strzelecka młodzież opowiadała o swojej działalności i zaprezentowała sprzęt, z którego korzysta podczas szkoleń. Dzieci mogły użyć krótkofalówki, założyć maskę przeciwgazową, czy zobaczyć, jakie racje żywnościowe do plecaków otrzymują żołnierze w Polsce. Uczestnicy zajęć zapoznali się również z zasadami postępowania z osobami poszkodowanymi i udzielania pierwszej pomocy. Jak się okazało, dzieci naprawdę mają dużą wiedzą w tym temacie i znają numery alarmowe. Był też pokaz musztry, podczas którego można było spróbować swoich sił w wykonywaniu podstawowych komend, czy kroku defiladowym. [...]

 


 

Historyczny turniej gier planszowych

Dużo emocji, uśmiechu, radości i zabawy towarzyszyło wszystkim, którzy przyszli do Centrum Kultury w Ropczycach w środę, 29 sierpnia. Wszystko za sprawą, zorganizowanego wspólnie z Klubem Gier Planszowych, turnieju historycznych gier planszowych.

Zespoły graczy zmierzyły się z grą „Miś Wojtek” odwołującą się do realiów II wojny światowej. „Miś Wojtek” ukazuje dzieje Polaków wywiezionych z terenów okupowanych przez Związek Sowiecki i ich długą wędrówkę z Rosji, przez Iran, Palestynę, Egipt i Włochy, aż do Szkocji. Gra rozpoczyna się we wrześniu 1939 r., kiedy Polskę zaatakowały Niemcy i Związek Sowiecki. Z ziem okupowanych przez ZSRR tysiące polskich rodzin wywieziono wówczas pociągami w głąb Rosji. W 1941 r. Niemcy nieoczekiwanie napadły na Związek Sowiecki. Wtedy Józef Stalin wyraził zgodę, aby z wywiezionych i osadzonych w obozach pracy Polaków utworzyć polskie wojsko. Po pogorszeniu się stosunków polsko-sowieckich w marcu 1942 r. polscy żołnierze i cywile pod wodzą gen. Władysława Andersa opuścili ZSRR, aby wesprzeć siły brytyjskie w walce z Niemcami. W drodze do Iranu wyniszczeni i wygłodzeni uciekinierzy ze Związku Sowieckiego kupili od przygodnie napotkanego chłopca małego niedźwiadka. Nadali mu imię Wojtek i wcielili do polskiej armii. Wojtek przeszedł z żołnierzami cały szlak bojowy. Dzielił ich dole i niedole, radości i smutki, dając im wiele okazji do uśmiechu i pomagając w potrzebie. Pilnował wyposażenia, a w czasie słynnej bitwy o Monte Cassino donosił żołnierzom amunicję. W grze, podążając szlakiem żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, zbieramy pamiątki związane z losami żołnierzy i ich słynnego niedźwiedzia, Wojtka. Kto zbierze najlepszy zbiór pamiątek, zwycięża. [...]

Więcej na te i inne tematy możecie państwo przeczytać w wydaniu drukowanym miesięcznika
„Ziemia Ropczycka”.

Wydarzenia Roku 2018

W 2018 roku na miano "Wydarzeń Roku" zasługują następujące imprezy:

- Koncert Noworoczny Orkiestry Dętej, który odbędzie się w dniu 7 stycznia 2018 roku

- 41. Dni Ziemi Ropczyckiej, które planowane są na okres od 24 do 27 maja 2018 roku

- XV Międzynarodowy Jarmark Kowalski, który planowany jest w dniach od 30 czerwca do 1 lipca 2018 roku

- Dożynki Gminne, które odbędą się w dniu 19 sierpnia 2018 roku

Jednocześnie informujemy, iż planowane terminy imprez mogą ulec zmianie. Prosimy o śledzenie serwisu internetowego.

Redakcja

Statystyki

  • 178803Wizyty ogółem:
  • 62636Ilość odwiedzających:
  • 0Odwiedzający obecnie stronę: