… o wszystkim pamiętać i wszystko zapomnieć…

Wystawa rysunku i malarstwa podkarpackich artystów  w 105. rocznicę urodzin i 30. rocznicę śmierci Tadeusza Kantora

W galerii Kantorówki Ośrodka Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim otwarto wystawę, która jest podsumowaniem projektu artystycznego Lekcje wielopolskie „…o wszystkim pamiętać i wszystko zapomnieć…„. Prace profesorów i absolwentów Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz młodych artystów z Wielopola Skrzyńskiego nawiązują bezpośrednio do postaci Tadeusza Kantora i jego sztuki, a sam projekt – do poprowadzonych przez artystę wykładów dla studentów Civica scuola d?arte drammatica di Milano przy Piccolo Teatro w Mediolanie.

Pomysłodawczyniami Lekcji wielopolskich były: dr hab. prof. UR Marlena Makiel – Hędrzak oraz mgr Irena Walat – kierownik Kantorówki. Na ich zaproszenie do Wielopola Skrzyńskiego przyjechali profesorowie i studenci Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dzieci i młodzież z gminy Wielopole Skrzyńskie. W dniach  8.11 – 10.11. 2019 r.  lekcje poprowadzili: dr hab. prof. UR Marlena Makiel-Hędrzak, dr hab. prof. UR Renata Szyszlak, dr hab. prof. UR Marek Pokrywka, dr Piotr Woroniec, mgr Marek Haba, mgr Małgorzata Paluch – Cybulska – kierownik Archiwum Ośrodka Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie oraz mgr Irena Walat – kierownik Kantorówki. Projekt Lekcji wielopolskich wpisał się w obraz żywego muzeum,  miejsca twórczego i otwartego na interakcję jednostki w przestrzeni muzealnej, umożliwiał artystom swobodne obcowanie ze sztuką Tadeusza Kantora. Każdy mógł odnaleźć swój własny kod, indiom, jak najlepiej przekazując swoją wrażliwość, temperament i spojrzenie na świat. Dana artystom wolność w murach starej plebani zaowocowała wzajemnym przenikaniem się dzieł i przepiękną wystawą prezentowaną obecnie w galerii Kantorówki.

Pamięć miejsca i czasu. Pamięć dziecka zatrzymana w sztuce Tadeusza Kantora. Pamięć w kontekście aktu twórczego i postawy artystycznej, to  motywy, które wiążą się z wątkiem tytułowym Lekcji wielopolskich. Każdy z artystów dokonał własnej interpretacji  motywów pamięci i czasu, a dzieła pokazane w Kantorówce są tak różnorodne, jak sztuka Tadeusza Kantora. Znajdziemy tu rysunek, malarstwo, ambalaż. Ze względu na epidemię koronawirusa wystawę można obejrzeć online na wirtualnym spacerze. Po zniesieniu obostrzeń zwiedzający będą mogli osobiście podziwiać wystawione dzieła.

Wernisaż wystawy „…o wszystkim pamiętać i wszystko zapomnieć…„  oraz prezentacja pamiątkowego albumu z pracami artystów i tekstami teoretycznymi odbyły się online 12 grudnia 2020 r. w ramach obchodów 105. rocznicy urodzin oraz 30. rocznicy śmierci Tadeusza Kantora. [...]

Klub z Wielopola robi swoje

Każdy początek nowego roku to dobry czas, aby posumować pracę oraz dokonania instytucji, stowarzyszeń, organizacji w starym roku.

Miniony rok dla UKS Wielopole przy SP w Wielopolu Skrzyńskim był całkiem udany w realizacje zadań statutowych na rzecz swoich członków oraz społeczności lokalnej. Mimo, iż na wiosnę pandemia sparaliżowała wszelkie działania sportowe, klubowi z Wielopola Skrzyńskiego udało się zrealizować kilka ciekawych przedsięwzięć, którymi były:

 • zajęcia sportowe dla członków klubu
 • warsztaty kreatywno – edukacyjne z budowy i programowania robotów
 • wyjazdy szkoleniowe dla dzieci mające na celu naukę oraz doskonalenie pływania
 • zajęcia sportowo – rekreacyjne w czasie wakacji dla dzieci i młodzieży z gminy Wielopole Skrzyńskie
 • wycieczki rowerowe oraz piesze po gminie Wielopole Skrzyńskie
 • udział w zawodach sportowych na etapie wojewódzkim i ogólnopolskim, gdzie nasze zawodniczki zdobywały medalowe miejsca

 

Ważniejsze osiągnięcia sportowe zawodników UKS Wielopole w roku 2020:

 • I miejsce w ogólnopolskich turniejach tenisa stołowego (Jarosław, Gdów, Liśnik Duży)
 • dwa brązowe medale w mistrzostwach województwa w tenisie stołowym w kat. żaczek
 • złoty oraz srebrny medal w wojewódzkich turniejach klasyfikacyjnych
 • brązowy medal w rejonowych drużynowych zawodach sportowych w tenisie stołowym
 • powołanie zawodniczek do kadr wojewódzkich w tenisie stołowym

 Adam Poręba – członek Zarządu klubu:

Podsumowując rok 2020 trzeba się cieszyć, że tyle działań udało nam się zrealizować. Myślimy już o roku 2021, na który mamy kilka planów i pomysłów. Oprócz organizowania zajęć z tenisa stołowego, już na początku roku ruszamy z bezpłatną z nauką pływania dla dzieci. Listy uczestników mamy skompletowane, czekamy tylko na otwarcie basenów. Myślimy także o jakimś obozie sportowo – rekreacyjnym dla chętnych dzieci z terenu naszej gminy. Wzorem lat ubiegłych, będziemy chcieli zorganizować wycieczki rowerowe oraz piesze dla dzieci i młodzieży. Zapotrzebowanie na sport wśród dzieci i młodzieży jest duże. Nie tylko na sport kwalifikowany, ale na działania prozdrowotne, takie jak rajdy rowerowe oraz piesze. Dobrze by było, aby Wielopole Skrzyńskie miało jakąś dużą masową imprezę sportową, czy to biegową lub rowerową, bo naprawdę do organizacji takich imprez mamy piękne i sprzyjające tereny. Nasz klub przymierzał się do organizacji takiej imprezy, ale pandemia storpedowała te plany. Oprócz działań sportowych, myślimy także o warsztatach z robotyki na które posiadamy środki finanse. Może uda się je zorganizować w jakiejś szkole na terenie naszej gminy. W bieżącym roku planujemy przekształcić nasz klub w fundacje, co umożliwiłoby nam pozyskiwanie większych funduszy oraz otworzyłoby przed nami większe możliwość działania w innych, większych obszarach na rzecz dzieci i młodzieży w sferze sportowej oraz edukacyjnej. Przed nami bardzo pracowity rok.

 

Dzięki operatywności Zarządu klubu w roku 2020 udało się pozyskać środki finansowe na działalność stowarzyszenia z Ministerstwa Sportu (Program Klub 2020 – bezpłatne zajęcia z nauki pływania), Gminny Wielopole Skrzyńskie oraz LGD C. K. Podkarpacie. Środki finansowe z tych dotacji zostały przeznaczone na zakup sprzętu sportowego, organizację zajęć i zawodów sportowych, wyjazdów na zawody sportowe oraz na bieżącą działalność klubu. Ze sprzętu sportowego korzystają nie tylko zawodnicy klubu, ale także dzieci oraz młodzież ze SP w Wielopolu Skrzyńskim, gdzie klub ma swoja siedzibę. Możliwość realizacji tych przedsięwzięć byłaby niemożliwa, gdyby nie pomoc instytucji oraz osób, które angażują się bezpośrednio i pośrednio się w działalność klubu. Dlatego na łamach Ziemi Ropczyckiej pragniemy podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które angażowały się w pracę oraz pomoc w roku 2020 na rzecz klubu z Wielopola Skrzyńskiego. Byli to:

prezes oraz wiceprezes klubu – Anna Poręba i Janusz Gąsior

wójt Gminy Wielopole Skrzyńskie – Marek Tęczar

dyrektor SP w Wielopolu Skrzyńskim – Marek Śliwinski

Zarząd LGD C.K. Podkarpacie – prezes Dorota Łuszcz, członkowie Zarządu: Anna Siewierska, Adam Poręba, Adam Parys, Kazimierz Banaś, Agata Sołtyńska oraz kierownik biura – Małgorzata Brzoza i Katarzyna Majcher

Instruktorzy – Adam Poręba, Tomasz Kozioł, Magdalena Zabiegła, Robert Pieczonka

UKS Wielopole Skrzyńskie

 

 

 

 

 

Więcej na te i inne tematy możecie państwo przeczytać w wydaniu drukowanym dwumiesięcznika
„Ziemia Ropczycka”.

 

Wydarzenia Roku

Dziękujemy, że w tak trudnym czasie (epidemii) COVID-19 w 2020 roku byliście z Nami podczas przygotowywanych w ograniczonym zakresie spowodowanym obostrzeniami sanitarnymi wydarzeniach.

Redakcja

Kontakt

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej
ul. Bursztyna 1
39-100 Ropczyce
Tel.: (17) 221 82 28
Fax: (17) 221 01 98
NIP: 818-10-05-211
e-mail: redakcja@gazeta-ziemiaropczycka.pl
Internet: www.gazeta-ziemiaropczycka.pl

Statystyki

 • 274766Wizyty ogółem:
 • 83841Ilość odwiedzających:
 • 0Odwiedzający obecnie stronę: