Teatr Kaprys w Wielopolu Skrzyńskim

Za nami kolejna teatralna niedziela w ramach Teatru po sumie. Teatr Kaprys z Domu Kultury w Łapach to grupa młodych artystów, pełnych teatralnej pasji, która jeździ po całej Polsce i odnosi wiele sukcesów na ogólnopolskich festiwalach teatralnych. W Wielopolu zagrali „Drwa” – spektakl, który nas wzruszył, bawił, nakłonił do refleksji, oparty na tekstach Michaiła Zoszczenki w reżyserii Adama Karasiewicza. Teatr po sumie to Międzynarodowy i Ogólnopolski Przegląd Teatrów. Od 1 marca do 24 listopada, w jedną niedzielę miesiąca i zawsze o godz. 12.15, czyli tuż po sumie, na scenie GOKiW możemy obejrzeć spektakl  teatralny.
Do Wielopola Skrzyńskiego przyjechało dotąd sześć grup teatralnych, a wystąpią jeszcze dwie. Organizatorem tych niedzielnych spotkań teatralnych jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim. Partnerami są: Gmina Wielopole Skrzyńskie, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim. [...]

Święto rolników w Wielopolu Skrzyńskim

 

Dożynki to największe święto rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu. W sposób symboliczny kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych.

1 września 2019 r. uroczystym korowodem z wieńcami rozpoczęły się tegoroczne Dożynki Gminne. Rolnicy, a także pozostali mieszkańcy gminy spotkali się w Wielopolu Skrzyńskim, by wspólnie świętować, dziękując za szczęśliwe zbiory. Organizatorami uroczystości byli: Wójt i rada Gminy Wielopole Skrzyńskie, Parafia pw. NMP Wniebowziętej Gminny Ośrodek Kultury oraz sołtys sołectwa Wielopole Skrzyńskie.
Uroczystość rozpoczęła się od mszą świętą, podczas której ks. Józef Kłosowski - dziekan dekanatu wielopolskiego, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja w Brzezinach, poświęcił wieńce i chleby dożynkowe. Po mszy świętej barwny korowód, na czele ze starostami gminnymi: Joanną i Mariuszem Kopala przemaszerował na wielopolski rynek. Poprowadziła go orkiestra dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej oraz filii Ośrodka Kultury w Brzezinach. Następnie zaprezentowały się grupy mażoretek TIA działające w Brzezinach, prowadzone przez opiekunkę grupy Agatę Gąsior. Starostowie, zgodnie z tradycją przekazali chleb  upieczony z tegorocznych plonów na ręce Wójta Gminy Wielopole Skrzyńskie Marka Tęczara, który dziękując, przypomniał o wartości chleba i podkreślił, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika trafia on na nasze stoły. Wyrażając wdzięczność za okazaną życzliwość i pomoc dla gminy oraz współpracę i wspieranie różnych instytucji, wójt wręczył bochny chleba zaproszonym gościom. Po wystąpieniach gości przyszedł czas na  prezentację grup dożynkowych.
Każde sołectwo przygotowało program artystyczny, który był prezentowany na scenie. W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy komisja przyznała każdej grupie maksymalną ilość punktów, dlatego też wszyscy otrzymali wyróżnienia i nagrody finansowe. Na Dożynkach Gminnych w Wielopolu prezentowały się następujące grupy: Kluby Seniora z: Brzezin, Broniszowa, Glinika, Nawsia i Wielopola Skrzyńskiego, sołtys i Rada Sołecka z Wielopola Skrzyńskiego, Wielopolskie Stowarzyszenie Kobiet "Pasjonatki tradycji", Warsztaty Terapii Zajęciowej, grupy młodzieży z: Glinika, Konic, Postronia i Rzegocina, dzieci z Granic, stowarzyszenia KGW: "Brzezinianki", "Nawsianki", "Gliniczanki", KGW z Brzezin - Jaszczurowej i "Łysogórzanki" z Glinika - Łysa Góra, rada sołecka sołectw: Brzeziny i Broniszów i Ochotnicza Straż Pożarna z Broniszowa.
Podczas tegorocznych Dożynek za zasługi dla podkarpackiego rolnictwa Honorową Odznaką Podkarpackiej Izby Rolniczej im. Św. Izydora Oracza wyróżniono czterech rolników: Mariusza Kopalę, Zdzisława Kiebałę, Zdzisława Tęczara i Dariusza Muchę. Odznaczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymał Tomasz Łuszcz. [...]

 

 

Więcej na te i inne tematy możecie państwo przeczytać w wydaniu drukowanym miesięcznika
"Ziemia Ropczycka".

 

Wydarzenia Roku 2020

W sezonie 2020 "Wydarzeniami Roku", nad którymi będziemy sprawować patronat medialny będą następujące imprezy:

- "Dni Ziemi Ropczyckiej" - organizowane w terminie od 26 maja do 31 maja 2020 roku.

- "XVI Międzynarodowy Jarmark Kowalski" - od 20 do 21 czerwca 2020 roku.

- "Dożynki Gminne", które będą miały miejsce w dniu 23 sierpnia 2020 roku.

Jako jeden z patronów medialnych tych wydarzeń zapraszamy serdecznie do licznego w nich uczestnictwa, oraz przeżywania wspaniałych wrażeń związanych z odbiorem przygotowanych atrakcji.

Redakcja

Kontakt

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej
ul. Bursztyna 1
39-100 Ropczyce
Tel.: (17) 221 82 28
Fax: (17) 221 01 98
NIP: 818-10-05-211
e-mail: redakcja@gazeta-ziemiaropczycka.pl
Internet: www.gazeta-ziemiaropczycka.pl

Statystyki

  • 233169Wizyty ogółem:
  • 75192Ilość odwiedzających:
  • 0Odwiedzający obecnie stronę: