Święto Niepodległości w Wielopolu Skrzyńskim

11 listopada 2017 r. w Wielopolu Skrzyńskim odbyły się gminne obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, których organizatorami byli: Wójt i Rada Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem uczestników walk o wolną Polskę. Następnie w  kościele parafialnym p.w. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej odprawiona została msza św.  w intencji Ojczyzny, koncelebrowana przez proboszcza miejscowej parafii, ks. Mariusza Siniaka oraz ks. Jacka Cierpicha, proboszcza parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Nawsiu.
Kolejnym punktem uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości był koncert patriotyczny z udziałem mażoretek i gminnej orkiestry dętej działającej przy OSP i filii Ośrodka Kultury w Brzezinach pod batutą Eugeniusza Stępaka. W koncercie wystąpili również: zespół regionalny „Wielopolanie”, połączone chóry męskie: „Echo” z Jasła oraz „Rolników” z Wielopola Skrzyńskiego oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Broniszowie, którzy przestawili montaż słowno-muzyczny pt. „Pisk Białego Orła”. [...]

Jubileusz Klubu Seniora

 

 Klub Seniora w Wielopolu Skrzyńskim powstał inicjatywy ówczesnej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim Marii Skałuby w 1992 roku. Był pierwszym takim klubem na terenie gminy. Prezesem został wybrany Edward Zabiegły. W skład zarządu wchodzili: Maria Skałuba i Ignacy Bykowski. Początkowo działalność klubu skupiała się na organizowaniu spotkań, głównie dla mieszkańców sołectwa Wielopole z okazji: dnia babci, dziadka, czy dnia matki oraz spotkań opłatkowych. W późniejszym czasie nasi seniorzy spotykali się również z okazji dnia działacza kultury. Na spotkania zapraszali amatorskie zespoły z Dębicy, Iwierzyc, Lubeni, Nosówki i Kamienia.
Podczas tych spotkań seniorzy prezentowali swoje umiejętności; byli to m.in. Elżbieta Saletnik i Aleksander Ozga, którzy grali na harmonijkach ustnych. Nie tylko w Wielopolu Skrzyńskim, ale również na ogólnopolskim przeglądzie gry na harmonijkach ustnych HAKAM w Kamieniu zdobywali nagrody i wyróżnienia. Na spotkaniach swoje wiersze recytowała Janina Ozga, a obrazy prezentował Roman Lipa. Niezapomniane gawędy opowiadał Józef Ciołkosz, który był nagradzany w konkursie LICHO NADALI w Sędziszowie Małopolskim, a w 2006 roku wraz z prof. Władysławem Tabaszem otrzymali wyróżnienie na konkursie SABAŁOWE BAJANIA w Bukowinie Tatrzańskiej. Wystawy hafciarstwa miały: Maria Ciołkosz, Helena Kubik i Zenona Raś.
Dużym sukcesem w początkowych latach działalności Klubu Seniora był wyjazd i zdobycie wyróżnienia na ogólnopolskim festiwalu Twórców i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w 1992 roku oraz trzeciego miejsca (indywidualnie) przez Michalinę Gruszkę (która żyła ponad 100 lat).
W 1999 roku, kiedy to dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku został Marcin Świerad, wspólnie z instruktor Wiolettą Czapką założyli zespół obrzędowy „Wielopolanie”. To  właśnie seniorzy z miejscowego Klubu Seniora stali się fundamentem tego zespołu! Wielopolscy seniorzy przygotowali m.in. widowiska obrzędowe pt. „Jaśkowe wesele” oraz „Wielopolskie zapusty”, prezentując je na terenie kraju w przeglądach i festiwalach wojewódzkich i ogólnopolskich, zdobywając nagrody i wyróżnienia, odwiedzając również w Sejmie RP byłego posła Bolesława Bujaka. Występowali także w Tokaju (na Węgrzech), w Nowym Meście oraz w zaprzyjaźnionym mieście Giraltovce (na Słowacji).
W sobotnie popołudnie 28 października 2017 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim seniorzy spotkali się znowu, ale tym razem, żeby świętować swój jubileusz 25-lecia działalności. Na spotkanie przybyli goście z zaprzyjaźnionych klubów seniora z Nawsia, Brzezin, Glinika i Broniszowa. Gościnnie wystąpił kabaret „Kumy dobrzechowskie”. Gościem honorowym był ks. Mariusz Siniak, proboszcz parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Wielopolu Skrzyńskim. Nie zabrakło powiatowych władz samorządowych na czele z wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Agnieszką Ochał oraz radnym, a zarazem dyrektorem GOKiW Marcinem Świeradem. Samorząd Gminy reprezentowali: wójt Marek Tęczar, przewodnicząca Rady Gminy Halina Poręba wraz z radnymi: Renatą Górą i Marią Żywot. Wśród zaproszonych gości byli również zaprzyjaźnieni, długoletni sponsorzy Klubu Seniora: Zofia i Józef Ochabowie, Beata i Zbigniew Tobiaszowie, Elżbieta i Andrzej Hajdukowie oraz Andrzej Łuszcz.
Wójt Gminy Marek Tęczar wręczył prezes Marii Skałubie kosz słodyczy oraz, wspólnie z dyrektorem GOKiW Marcinem  Świeradem, pamiątkowe statuetki członkom Zarządu Komisji Rewizyjnej i osobom z najdłuższym stażem w Klubie Seniora. Dyplomy uznania oraz piękne róże otrzymali wszyscy członkowie Klubu Seniora z Wielopola Skrzyńskiego. Nie zabrakło okolicznościowego tortu i głośnego „sto lat”. Podczas prezentacji multimedialnej przypominającej 25 lat działalności Klubu Seniora niejednej osobie pojawiła się łezka w oku, ale i uśmiech na twarzy, który świadczył o tym, że seniorzy  nie żałują wspólnie spędzonych chwil.
[...]


Więcej na te i inne tematy możecie państwo przeczytać w wydaniu drukowanym miesięcznika
„Ziemia Ropczycka”.

 

Wydarzenia Roku 2018

W 2018 roku na miano "Wydarzeń Roku" zasługują dwie imprezy:

- Koncert Noworoczny Orkiestry Dętej, który odbędzie się w dniu 7 stycznia 2018 roku

- 41. Dni Ziemi Ropczyckiej, które planowane są na okres od 24 do 27 maja 2018 roku

- XV Międzynarodowy Jarmark Kowalski, który planowany jest w dniach od 30 czerwca do 1 lipca 2018 roku

- Dożynki Gminne, które odbędą się w dniu 19 sierpnia 2018 roku

Jednocześnie informujemy, iż planowane terminy imprez mogą ulec zmianie. Prosimy o śledzenie serwisu internetowego.

Redakcja

Statystyki

  • 152585Wizyty ogółem:
  • 54811Ilość odwiedzających:
  • 1Odwiedzający obecnie stronę: