Wielopolszczyzna pamięta

Ojczysta poezja i proza od zawsze stały na straży pamięci. Nie dziwi zatem, że tegorocznym patronem Wojewódzkiego Turnieju Poezji i Prozy „Zawsze wierni” był urodzony w Brzezinach mjr Ludwik Marszałek ps. „Zbroja”.

Wielopolszczyznę godnie i pięknie reprezentowała uzdolniona młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. mjra Ludwika Marszałka „Zbroi” z Brzezin i ze Szkoły Podstawowej im. Sybiraków z Nawsia. To była wspaniała uczta dla serca, niezwykle poruszające recytacje, szczere i pełne emocji interpretacje utworów literackich. Gratulacje należą się nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim uczestnikom, którzy zmierzyli się z naprawdę trudnym tematem.

Wicestarosta Powiatu Ropczycko ? Sędziszowskiego Bernardeta Frysztak, dyrektor PCEK Agnieszka Ochał wraz delegacją oraz kierownik Kantorówki Ośrodka Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim Irena Walat złożyli kwiaty i znicze pod Krzyżem Powstańców Styczniowych w Ropczycach, na którym znajduje się tablica poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych pochodzących z powiatu, walczących w zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość i zamordowanych przez komunistów w latach 1948-1952. Są to: Ludwik Marszałek z Brzezin, Stanisław Dydo z Brzezówki, Jan Klamut z Góry Ropczyckiej, Karol Chmiel z Zagorzyc, Antoni Chorąży i Władysław Łabaj z Sędziszowa, a także zmarli w więzieniu: Józef Gwóźdź z Ropczyc i Stanisław Pietruszka z Wielopola Skrzyńskiego. [...]

Artystyczne piątki

 

Dział Edukacyjny Kantorówki OdiHR Muzeum Tadeusza Kantora chwali się młodymi talentami Wielopolszczyzny!
Artyści muszą się uczyć, odkrywać, poznawać i pozostawiać zdobyte rejony… Będę Wam w tym pomagał… Tak mówił do swoich studentów Tadeusz Kantor podczas „Lekcji mediolańskich”. Zainspirowani słowami Mistrza pracownicy działu deukacyjnego będą wspierać, pomagać, kształcić wielopolską młodzież w zakresie sztuk wizualnych. Grupa Artystyczna, która jest owocem „I Lekcji wielopolskich” działa już od stycznia tego roku.
Będzie tworzyć. Eksperymentować. Ćwiczyć. Spotykać się z wybitnymi artystami, wyjeżdżać na wystawy, poznawać historię sztuki. [...]

 

 

 

Drugie spotkanie z historią w Kantorówce

Z przepięknymi dziełami Artura Grottgera w tle – „Polonia” i „Lithuania” minęło spotkanie z młodzieżą w Kantorówce Ośrodku Dokumetacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim.

To już drugie odwiedziny w ramach cyklu „Spotkania z historią”. 18 lutego tematem dwóch wykładów było Powstanie Styczniowe i udział w nim mieszkańców powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Wykłady przygotował dr Jacek Magdoń z rzeszowskiego oddziału IPN, słuchaczami byli uczniowie siódmych i ósmych klas Szkoły Podstawowej nr. 1 im. mjra. Ludwika Marszałka „Zbroi” w Brzezinach i Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Marii Kantora w Wielopolu Skrzyńskim. Na zakończenie padły pytania, a na nie błyskotliwe i trafne odpowiedzi uczniów, świadczące o tym, że słuchali z uwagą! Młodzież zwiedziła też Kantorówkę.
Dziękujemy dr Jackowi Magdoniowi za niezwykły czas, za wspaniałą i pięknie opowiedzianą historię. Dziękujemy dyrektorom szkół i nauczycielom za wsparcie i współpracę i uczniom za ten niezwykle inspirujący dzień. [...]

Więcej na te i inne tematy możecie państwo przeczytać w wydaniu drukowanym dwumiesięcznika
„Ziemia Ropczycka”.

 

Wydarzenia Roku

Dziękujemy, że w tak trudnym czasie (epidemii) COVID-19 w 2020 roku byliście z Nami podczas przygotowywanych w ograniczonym zakresie spowodowanym obostrzeniami sanitarnymi wydarzeniach.

Redakcja

Kontakt

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej
ul. Bursztyna 1
39-100 Ropczyce
Tel.: (17) 221 82 28
Fax: (17) 221 01 98
NIP: 818-10-05-211
e-mail: redakcja@gazeta-ziemiaropczycka.pl
Internet: www.gazeta-ziemiaropczycka.pl

Statystyki

  • 257439Wizyty ogółem:
  • 79602Ilość odwiedzających:
  • 0Odwiedzający obecnie stronę: