Na ludową nutę

 

Seniorzy – ich pasja życia, niezwykła siła ducha i pracowitość onieśmielają niejednego młodego człowieka. Są oni fundamentem lokalnej społeczności, na którym wznosimy nasz wspólny dom – przyszłość. Lepszą, bo budowaną na ich doświadczeniu życiowym, ogromnej wiedzy i mądrości. 
Podczas spotkania w niedzielne popołudnie sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku była wypełniona po brzegi. Nie mogło być inaczej, ponieważ na scenie miał się pojawić zespół regionalny „Wielopolanie”, którego sercem są właśnie seniorzy. Zespół działa przy GOKiW pod okiem choreograf Joanny Kozubowskiej. Przygrywa im kapela ludowa prowadzona przez Grzegorza Piękosia. 
„Wielopolanie” swoimi występami wzbogacają najważniejsze wydarzenia w gminie Wielopole i nie tylko. 

W niedzielę zatańczyli w dwóch odsłonach – w układzie przeworskim i rzeszowskim. Po raz pierwszy zaprezentowali się w nowych, bogato zdobionych, pięknych strojach przeworskich, które zostały zakupione w ramach projektu grantowego pt. „Kultywowanie tradycji lokalnych poprzez przeprowadzenie warsztatów tańca i śpiewu w gminie Wielopole Skrzyńskie”. Celem projektu było promowanie i zachowanie tradycji śpiewu i tańca ludowego. Inicjatorem projektu i wykonawcą było Stowarzyszenie „Złoty wiek”, a jego koordynatorką – Maria Cieśla, prezes stowarzyszenia. W warsztatach, które trwały dwa tygodnie, uczestniczyli mieszkańcy pięciu sołectw, spotykając się codziennie, na dwie-trzy godziny.

„Wielkopolanom” tego wieczoru przygrywała kapela ludowa pod kierownictwem Grzegorza Piękosia – akordeon, na skrzypcach grał – Julian Świętoń, na kontrabasie – Bartłomiej Krok.To było radosne wspólne biesiadowanie! Królowała muzyka, taniec i śpiew.

Każdy region ma swój folklor, zwyczaje obrzędy i przyśpiewki. Naszym obowiązkiem jest zachować to piękne kulturowe dziedzictwo dla następnych pokoleń, budować poczucie przynależności do regionu, gminy, naszej małej ojczyzny.
Taką zaszczytną rolę odgrywają seniorzy, a sukces warsztatów tanecznych, zakup strojów ludowych i w końcu niedzielny występ zespołu „Wielopolanie” jest tego dowodem. [...]

Pippi odwiedziła Wielopole

 

Tu się będzie piekło naleśniciekło! Tu się będzie piekło…, czyli „Teatr po sumie” z absolutnym hitem tej niedzieli „Pippi Pończoszanką”, która wypełniła salę GOKiW-u po brzegi i rozbawiła wszystkie dzieci w wykonaniu teatru „Pacynka”, czyli żywioł i niezwykła energia na scenie; dziewięcioro wspaniałych, młodych artystów z wielką pasją opowiedziało zabawną historię o Pippi Pończoszance. Zagrali wybornie. Taniec, dynamiczna gra aktorska i cudowne piosenki zaśpiewane po mistrzowsku.
Teatr „Pacynka” powstał w 2007 r. i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Krasnem. Skupia dzieci z klas szkoły podstawowej, które dwa razy w tygodniu spotykają się, by odkrywać sekretny świat sztuki. Przedstawienia „Pacynek” charakteryzuje złożona forma teatralna, taneczny ruch i operowanie prostymi, plastycznymi środkami wyrazu scenicznego. Doskonaleniem warsztatu aktorskiego i muzycznego młodych adeptów sztuki zajmuje się Maciej Szukała – instruktor teatralny. Przez 12 lat istnienia teatr był on wielokrotnie nagradzany; przygotował 14 spektakli, m.in. „Wróżki” na podstawie bajek Charlesa Perraulta, „Kot w butach” wg Jana Brzechwy, czy oglądaną w niedzielę w Wielopolu – „Pippi Pończoszankę” na podstawie kultowej książki szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Widownia pełna roześmianych, szczęśliwych dzieci to najpiękniejsze podziękowanie dla występu „Pacynki”. Piosenka autorstwa reżysera spektaklu Macieja Szukały okazała się absolutnym hitem!

Tu się będzie smażyć naleśnikasy!
Tu się będzie smażyć…
Tu się będzie piekło naleśniciekło!
Tu się będzie piekło…
Tu się będzie jadło naleśniczadło!
Tu się będzie jadło…
(fragment)

Dzieciaki wychodzące z przedstawienia, nucąc sobie słowa tej piosenki, pojechały ciuchcią na ryneczek wielopolski. A tam słodkości, swawola, śpiewy i tańce, których animatorem była Monika Adamiec.
Za nami kolejne cudowne spotkanie z ramach „Teatru po sumie”, z którym świętowaliśmy jedno z najpiękniejszych dni w roku – Dzień Dziecka. Organizatorem spotkań w ramach  „Teatru po sumie”, jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim, a partnerami: Gmina Wielopole Skrzyńskie, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim. Projekt dofinansowany został z budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach realizacji zadania publicznego – wydarzenie kulturalne.

GOKiW w Wielopolu Skrzyńskim

 

Jak to się pisze?

To dyżurne pytanie tych, którzy są z ortografią na bakier. Szkoły i instytucje kultury podejmują różne inicjatywy, których zmierzają do tego, by takie sytuacje nie miały miejsca. Jedną z nich jest coroczny konkurs „Zostań mistrzem ortografii” organizowany przez bibliotekę GOKiW w Wielopolu. Finał tegorocznych zmagań ortograficznych odbył się 15 czerwca. Komisja w składzie: Maria Żywot – radna Gminy Wielopole oraz Maria Skałuba i Dorota Łuszcz – emerytowane dyrektorki GOKiW, wyłoniła zwycięzców.

W kategorii I (klasy V i VI) pierwsze miejsce zajęła Izabela Śledziona, drugie miejsce wywalczyła Julia Boruta (obie z Nawsia), a trzecie – Ilona Adamczyk z Wielopola. Wyróżniona została Magdalena Piękoś z Wielopola.

W kategorii II (klasy VII-VIII) najlepsza okazała się Justyna Siuta z Nawsia, drugie miejsce zajęła Diana Pociask z Wielopola, a na trzecim znalazł się Mateusz Majka z Broniszowa. Wyróżniona zostały: Malwina Zarszyńska z Wielopola, Karolina Ślusarczyk z Berdechowa. [..]

Więcej na te i inne tematy możecie państwo przeczytać w wydaniu drukowanym miesięcznika
„Ziemia Ropczycka”.

 

Wydarzenia Roku 2019

W sezonie 2019 "Wydarzeniami Roku" objętymi patronatem medialnym przez "Ziemię Ropczycką" będą następujące imprezy:

- "Dni Ziemi Ropczyckiej" - organizowane w terminie od 28 maja do 01 czerwca 2019 roku.

- "Dożynki Gminne", które będą miały miejsce w dniu 18 sierpnia 2019 roku.

Jako jeden z patronów medialnych tych wydarzeń zapraszamy serdecznie do licznego w nich uczestnictwa, oraz przeżywania wspaniałych wrażeń związanych z odbiorem przygotowanych atrakcji.

Redakcja

Kontakt

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej
ul. Bursztyna 1
39-100 Ropczyce
Tel.: (17) 221 82 28
Fax: (17) 221 01 98
NIP: 818-10-05-211
e-mail: redakcja@gazeta-ziemiaropczycka.pl
Internet: www.gazeta-ziemiaropczycka.pl

Statystyki

  • 190857Wizyty ogółem:
  • 68281Ilość odwiedzających:
  • 0Odwiedzający obecnie stronę: