Obietnica zuchowa

Obiecuję być dobrym zuchem i zawsze przestrzegać Prawa Zucha.

Taką przysięgę złożyły zuchy ze Szkoły Podstawowej im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej podczas uroczystego ślubowania 30 kwietnia 2019 r. Ślubowanie poprzedziły wyzwania, z którymi zuszki poradziły sobie wyśmienicie, jak przystało na członków gromady zuchowej „Wesołe niedźwiadki”. Były pytania z wiedzy o Polsce, zadania sprawdzające, czy zuchy są dzielne i próba wyparzania języka tajemniczymi miksturami (ochrona przed kłamstwami) – smacznie nie było, ale za to wesoło. Powodem do radości była zabawa pociąg, do której przyłączyli się goście i starsze zuchy. Do perfekcji zuchy opanowały umiejętność składania ubrań. Oficjalnie pozbyły się swoich wad, przekuwając baloniki. Ostatecznie wszystkie wyzwania zostały zaliczone i dzieci złożyły przysięgę oraz otrzymały symbole zuchowe: znaczek i żółtą chustę. [...]

 

W Górach Świętokrzyskich

      

W połowie maja uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Dolnej zanurzyli się w pięknie Gór Świętokrzyskich, zakątka Polski, który warto poznać i pokochać, by do niego wracać.

W pierwszym dniu, mimo deszczu, udało się wspiąć na Łysą Górę, na której, jak mówi legenda, odbywały się sabaty czarownic. Obecnie w świątyni znajdującej się na szczycie są relikwie Krzyża Świętego, którymi zostaliśmy pobłogosławieni; była możliwość, by (kto chciał) oddać hołd Bogu poprzez ucałowanie relikwii. Kolejne zwiedzane miejsca, to miejscowość o ciekawej nazwie Święta Katarzyna i muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Następnego dnia ciekawym doświadczeniem była możliwość eksperymentowania w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach, obejrzenie ruin zamku, w którym był skarbiec i (w czasach świetności) mieszkały królowe Polski. Na koniec, w miejscowości Zagnańsk, można było podziwiać tysiącletniego staruszka, jakim jest dąb Bartek. Mimo deszczu uczestnikom wycieczki dopisywały humory. [...]

 

 

II Szkolny Przegląd Talentów

 

Talent to szczególne uzdolnienie, które posiada każdy, ale nie każdy je w sobie odkrył. Zaprezentowanie go publiczności wymaga nie lada odwagi. Tym większe brawa należą się uczniom, którzy 30 kwietnia zaprezentowali się w przepięknych pokazach, ujawniając swoje umiejętności. Publiczność mogła podziwiać młodych piosenkarzy, muzyków, instrumentalistów, tancerzy, akrobatów i plastyków. Poszczególne występy oceniało jury w składzie: Janina Para, Maria Bojarska i Tomasz Byś. Po ocenie stopnia umiejętności, aranżacji, wyczucia sceny i wyrazu artystycznego, jury wyłoniło zwycięzców: I miejsce – Weronika Świstak (śpiew), II miejsce – Marcelina Micek (skrzypce), III miejsce – Marcelina Marć (saksofon). Wyróżniono także Marcina Płocha (akordeon), Karolinę Czocharę, Lenę Serafin i Roksanę Szymaszek (akrobatyka), Izabelę Wiater (plastyka), Alicję Ostafin, Zuzannę Boronowicz, Amelię Tokarz (taniec współczesny), Julię Boronowicz, Gabrielę Borutę i Vanessę Sowę (śpiew), Łucję Golonkę (pianino). [...]

 

Z życia szkoły muzycznej

Talent jest jak kawałek szlachetnego ale surowego metalu; dopiero silna praca go obrobi i wartość mu wielką nadaje

Tak też i było z naszymi uczniami – talentów nie brakowało, ale pracy i wysiłku było co niemiara, żeby osiągnąć tak wiele sukcesów. Po drabinie do tak wspaniałych osiągnięć, krok po kroku, uczniowie wspinali się już od września. Przemierzając trudną i kamienistą drogę, osiągnęli swój wytyczony cel. Nasi uczniowie, pod czujnym okiem swoich wychowawców stanęli na prestiżowych podiach znaczących przesłuchań i konkursów, z godnością  prezentując Szkołę Muzyczną I Stopnia w Ropczycach.

W kwietniu, młody i zdolny perkusista – Oskar Lewandowski, uczeń Mariusza Knota, stanął na podium V Makroregionalnych Przesłuchań Uczniów Klas Instrumentów Perkusyjnych Szkół Muzycznych I Stopnia w Biłgoraju, zdobywając zaszczytne III miejsce.

Nagrodę III stopnia na III Wiosennych Spotkaniach Młodych Gitarzystów w Pruchniku wywalczył uczeń Krystiana Tęczara – Karol Patro. Wyróżnienie w XVIII Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych otrzymał uczeń Dariusza Kota – Marcin Antosz. III miejsce na Regionalnym Festiwalu Fletowym w Kolbuszowej otrzymała Maja Baran, uczennica Joanny Dąbrowskiej. Wyróżnienie w IV Regionalnym Konkursie Skrzypcowym „Wesołe smyczki” w Głogowie Małopolskim otrzymał uczeń Marty Fortuny – Piotr Zach.

Ponad 1500 widzów z okolicznych szkół miało przyjemność obejrzeć bajkę muzyczną pt. „Kopciuszek”. Współcześnie wyreżyserowane muzyczne widowisko przygotowało 32 uczniów Szkoły muzycznej w Ropczycach. Pod czujnym okiem Beaty Mikuły i Erwina Żebro pracowali od września, aby wystawić osiem wspaniale przyjętych spektakli. [...]

Sesja popularnonaukowa w ZSA-T

23 maja 2019 roku w Zespole Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach odbyła się sesja popularnonaukowa pt. „Pszczoła – życie, rola, zagrożenia”. Była ona równocześnie podsumowaniem projektu realizowanego w szkole od października 2018 roku pt. „Młodzi ekolodzy – na ratunek pszczołom”.

Głównym celem projektu było propagowanie pszczelarstwa oraz ochrony środowiska wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Zadanie miało zwrócić uwagę na problem zmniejszania się populacji pszczół wynikający z postępu i rozwoju gospodarczego, ingerencji człowieka w naturalne środowisko, niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin, a co za tym idzie – postępującego zanieczyszczenia środowiska. Wnioskodawcą tego zadania był Powiat Ropczycko – Sędziszowski. Projekt współfinansowany był przez wnioskodawcę i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Dużym wsparciem merytorycznym podczas realizacji projektu była współpraca z dyrektorem Niepublicznego Zespołu Szkół w Ropczycach, który posiada bardzo duże doświadczenie w zakresie pszczelarstwa. Uczestnikami powyższego zadania byli mieszkańcy powiatu ropczycko – sędziszowskiego, a zwłaszcza młodzież kształcąca się w ZSA-T oraz w okolicznych placówkach oświatowych. Podczas realizacji projektu przeszkolonych zostało ponad 1000 osób, a w szkole powstała pracownia edukacji ekologicznej – izba pszczelarska.

Rozpoczynając sesję, wicedyrektor Lucyna Kędzior powitała przybyłych gości: dyrektora Niepublicznego Zespołu Szkół w Ropczycach, prezesa Zarządu Koła Pszczelarzy w Ropczycach – Stanisława Fąfarę, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej, Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Ropczycach – Teresę Kiepiel, członka Zarządu Koła Pszczelarzy w Ropczycach – Grzegorza Bysiewicza oraz wykładowców: Paulinę Szady – dietetyczkę z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Lidię Sąsiadek – specjalistkę ds. pszczelarstwa, pracownicę Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, a także nauczycieli i młodzież ze SP nr 1 w Ropczycach, SP nr 2 i nr 4 w Sędziszowie Młp., ZS w Niedźwiadzie Dolnej oraz Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Ropczycach. W dalszej części głos zabrała koordynator projektu Halina Wiktor, która krótko podsumowała realizację zadań oraz podziękowała sponsorom nagród przyznanym młodzieży  za udział w konkursach organizowanych w ramach olimpiady pszczelarskiej: Burmistrzowi Ropczyc Bolesławowi Bujakowi oraz Zarządowi Koła Pszczelarskiego w Ropczycach.

Stanisław Fąfara wygłosił prelekcję na temat „Życie i rola pszczół”, Paulina Szady przedstawiła wykład na temat „Właściwości lecznicze miodów”, a Lidia Sąsiadek mówiła o  prowadzeniu pasieki metodą konwencjonalną i ekologiczną. W dalszej części spotkania dyrektor Stanisław Fąfara oraz Grzegorz Bysiewicz wręczyli nagrody za udział konkursach w ramach olimpiady pszczelarskiej. Potem odbyła się część praktyczna sesji, podczas której goście i uczestnicy zwiedzali izbę pszczelarską i poznawali przeznaczenie zgromadzonego w niej sprzętu pszczelarskiego. Największą uwagę przyciągnął mikroskop, przez który młodzież mogła z bliska oglądnąć warrozę pszczół. [...]

Ogólnopolski konkurs języka niemieckiego rozstrzygnięty

W XX edycji ogólnopolskiego konkursu języka niemieckiego „Sprachdoktor” wzięło udział blisko 5 tysięcy uczestników, spośród których wyłoniono 91 laureatów.

Z województwa podkarpackiego do konkursu przystąpiło 287 uczniów, a wśród nich znalazło się 10 uczestników z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach. Zmagania konkursowe trwały 45 minut. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test leksykalno – gramatyczny z elementami wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego. Tytuł laureata i nagrodę rzeczową otrzymała Klaudia Róg  z klasy IB (II miejsce w województwie, IV miejsce w kraju). W kategorii klas pierwszych dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie otrzymała Sabina Kliś z klasy IE (IV miejsce w województwie, 44 miejsce w kraju). Wysokie 14 miejsce w województwie zajęła Karolina Maciołek z klasy IC. W kategorii klas drugich i trzecich najwyższy wynik w szkole i trzeci w województwie uzyskała Emilia Szpara z klasy IIIA. Na V miejscu znaleźli się: Bartosz Zięba z klasy IID oraz Mateusz Zięba z klasy IIIC.  [...]

 

Więcej na te i inne tematy możecie państwo przeczytać w wydaniu drukowanym miesiecznika
„Ziemia Ropczycka”

Wydarzenia Roku 2019

W sezonie 2019 "Wydarzeniami Roku" objętymi patronatem medialnym przez "Ziemię Ropczycką" będą następujące imprezy:

- "Dni Ziemi Ropczyckiej" - organizowane w terminie od 28 maja do 01 czerwca 2019 roku.

- "Dożynki Gminne", które będą miały miejsce w dniu 18 sierpnia 2019 roku.

Jako jeden z patronów medialnych tych wydarzeń zapraszamy serdecznie do licznego w nich uczestnictwa, oraz przeżywania wspaniałych wrażeń związanych z odbiorem przygotowanych atrakcji.

Redakcja

Kontakt

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej
ul. Bursztyna 1
39-100 Ropczyce
Tel.: (17) 221 82 28
Fax: (17) 221 01 98
NIP: 818-10-05-211
e-mail: redakcja@gazeta-ziemiaropczycka.pl
Internet: www.gazeta-ziemiaropczycka.pl

Statystyki

  • 188558Wizyty ogółem:
  • 67111Ilość odwiedzających:
  • 0Odwiedzający obecnie stronę: