10 lat z Janem Pawłem II

Patron naszej szkoły.

To Ojciec Święty

Wśród dzieci zawsze był uśmiechnięty.

Na całym świecie każdy dobrze wie

Jak kiedyś papież nazywał się

Karol Wojtyła, Jan Paweł II

Takim patronem ta szkoła się chlubi.

 

Minęło już 10 lat od daty 20 maja 2009 roku, kiedy w obecności całej społeczności szkolnej, mieszkańców i zaproszonych gości Szkoła Podstawowa nr 3 w Ropczycach otrzymała imię Jana Pawła II.

10 lat po tym wydarzeniu – 21 maja 2019 r.  – w szkole odbyła się uroczystość jubileuszowa, której mottem przewodnim było hasło Nie bój się, nie lękaj! Wypłyń na głębię. Słowa patrona stały się formą motywacji do wytrwałej, ciężkiej pracy wszystkich, którzy byli i są związani z tą placówką. Każdy jej sukces stawał się wymownym dowodem tego, że słowa te trafiały do serc i były drogowskazem wszystkich działań.

Uroczystość poprzedziły wielotygodniowe przygotowania, a wszystko po to, aby jak najlepiej oddać atmosferę tego podniosłego wydarzenia. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem księdza biskupa Kazimierza Górnego. Podczas homilii ksiądz biskup podkreślał znaczenie szkoły podstawowej, która jest fundamentem drogi życiowej dla każdego człowieka. Nawiązywał również do patrona szkoły, któremu nauczyciele z jego szkoły podstawowej byli szczególnie drodzy sercu. Po przejściu w uroczystym pochodzie do szkoły i powitaniu gości, poświęcona została pamiątkowa tablica odsłonięta z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 10. rocznicy nadania szkole imienia Jan Pawła II. Kolejnym punktem uroczystości był program słowno-muzyczny poświęcony patronowi. Uczniowie zaprezentowali scenkę ze starą porzuconą walizką, z której kolejno wyciągane przedmioty: różaniec, płyta, komża, piłka, książka, nawiązywały do życia i nauczania Jana Pawła II, a także do działań w ciągu ostatnich dziesięciu lat, które czyniliśmy zgodnie z duchowym testamentem patrona. Nie zabrakło słów Jana Pawła II, które wypowiedział na Westerplatte w 1987 r. do młodych: Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Z całą pewnością dla społeczności szkolnej takim „momentem Westerplatte” okazał się dzień, kiedy uświadomiliśmy sobie w pełni, kto ma być szkolnym patronem. Był to zgodny wybór rodziców, uczniów i nauczycieli dokonany w szkole podstawowej w 2009 r. Zwieńczeniem spotkania były przemówienia zaproszonych gości: księdza biskupa Kazimierza Górnego, który również był obecny podczas uroczystości nadania imienia szkole. Podzielił się swoimi refleksami po występie uczniów oraz wspominał wspólne spotkania z Janem Pawłem II. Kolejno zabrali głos: Burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak oraz księża rodacy. 

Podczas uroczystości oraz po jej zakończeniu goście mogli podziwiać prace plastyczne laureatów międzyszkolnych konkursów o Janie Pawle II, które organizowała szkoła, kroniki szkolne i gazetki „Nowinki szkolne” oraz liczne fotografie obrazujące przedsięwzięcia związane z patronem w ciągu dziesięciu lat.

Ojciec Święty Jan Paweł II był wielką osobowością. Kształtował charaktery, wpływał na losy świata, a jednocześnie wydawał się bliski i przyjacielski. Uczniowie szkoły, której patronuje Jan Paweł II mają w pamięci papieskie wskazania, które wskazują kierunek życiowej drogi. [...]

 

Z życia ropczyckiego żłobka

      

Dzień Mamy i Taty

14 czerwca w ropczyckim żłobku odbyły się uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty.  Dla maluszków było to ważne wydarzenie, do którego wcześniej się przygotowywały. Wszystkie dzieci w tym ważnym dniu ubrane były bardzo elegancko: dziewczynki miały piękne spódniczki, a chłopczykom uroku dodały muchy i krawaciki. W części artystycznej nie zabrakło piosenek i wierszy związanych ze świętem mamy i taty. Był również taniec z kolorowymi wstążkami. Dzieciaki bardzo się starały, żeby wierszami i piosenką podziękować rodzicom za miłość, cierpliwość i troskę. Na zakończenie mali artyści wręczyli swoim rodzicom podarunki – porcelanowe serduszka. [...]

 

 

Z piosenką harcerską przez stulecie

 

6 czerwca bieżącego roku sala widowiskowa Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera zapełniła się zuchami i harcerzami z miasta i gminy Ropczyce. Wydarzeniem, które zebrało wszystkich był Festiwal Piosenki Harcerskiej i Zuchowej.

Rozpoczęła go harcerskim pozdrowieniem phm. Wioletta Czemarnik. Wśród zaproszonych gości byli dyrektorzy szkół oraz przedszkoli, a także Burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak, który objął nad festiwalem patronat. Na scenie zaprezentowały się gościnnie dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2 w Ropczycach, swoim występem wprawiając wszystkich w zachwyt. Następnie na scenie pokazały się zuchy z 33. Gromady Zuchowej „Niedźwiadki”. Kolejni wykonawcy nie schodzili poniżej poziomu, który został ustawiony bardzo wysoko. W związku z tym obrady jury trwały dosyć długo; po wielu dyskusjach można było przystąpić do ogłoszenia wyników:

- zwycięzcami festiwalu zostały zuchy z 33. GZ „Niedźwiadki” ze SP im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej oraz 16. DH ze SP w Łączkach Kucharskich

- II miejsce zajęły: 28. DH ze SP nr 3 im. Jana Pawła II w Ropczycach oraz 24. DH ze SP im. Jana Brzechwy w Lubzinie
– III miejsce zdobyły: 11. DH „Białe Orły” ze SP nr 6 w Ropczycach, 22. DH ze SP im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej oraz 23. DH ze SP w Niedźwiadzie Górnej

Po wręczeniu nagród oraz dyplomów wszyscy uczestnicy zebrali się na ropczyckim rynku, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcie. [...]

 

Archimedesi z ropczyckiego liceum

Po raz kolejny uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach zdobyli najwyższe wyniki w skali kraju w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Archimedes. Plus – Matematyka. Plus.

W konkursie wzięło udział dwanaście osób szczególnie zainteresowanych matematyką. Tytuł laureata I stopnia z wyróżnieniem za maksymalną liczbą punktów uzyskał Michał Kobiera. Laureatem II stopnia został Jakub Kępka. Tytuł laureata V stopnia otrzymał Kacper Kojder. Wszyscy są uczniami klasy IC o kierunku matematyczno – informatyczno – fizycznym. Tytuł laureata III stopnia zdobył Michał Cynarski, również  uczeń  klasy IC, ale o kierunku matematyczno-biologicznym.

Tytuł laureata V stopnia zdobyła Magdalena Szostak – uczennica klasy 2B o kierunku matematyczno-chemicznym. [...]

 

Konkurs dla przyszłych budowlańców

4 czerwca 2019 roku w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza odbył się konkurs pt. „Zaprojektuj i skosztorysuj”, który miał na celu przybliżenie uczestnikom zagadnień, z jakimi zmierzą się w przyszłej pracy zawodowej. Inicjatorami konkursu byli: dyrekcja i nauczyciele przedmiotów budowlanych, zaś honorowy patronat nad rywalizacją objęła firma ZM INVEST S.A.

W konkursie uczestniczyło sześciu uczniów. Klasę II TBM reprezentowali: Kasper Lisak, Tomasz Matysek, Hubert Rębisz, a z klasy III TBM w konkursie udział wzięli: Damian Kośkiewicz, Gabriela Mazur i Maksymilian Wójcik. Komisja w składzie: Janina Pupa (przewodnicząca) oraz: Agnieszka Róg i Adam Nowak (członkowie) sprawdziła prace i i wyłoniła trzech finalistów. Najwyższą notę uzyskała Gabriela Mazur, drugie miejsce zajął Kasper Lisak, a trzecie wywalczył Damian Kośkiewicz.
Nagrody, zarówno finalistom, jak również pozostałym uczniom biorącym udział w konkursie, wręczyli 10 czerwca 2019, podczas uroczystości szkolnych, wiceprezes ZM INVEST S.A. Dariusz Załocha oraz dyrektor Zespołu Szkół Mariusz Pilch.  [...]

 

Więcej na te i inne tematy możecie państwo przeczytać w wydaniu drukowanym miesiecznika
„Ziemia Ropczycka”

Wydarzenia Roku 2019

W sezonie 2019 "Wydarzeniami Roku" objętymi patronatem medialnym przez "Ziemię Ropczycką" będą następujące imprezy:

- "Dni Ziemi Ropczyckiej" - organizowane w terminie od 28 maja do 01 czerwca 2019 roku.

- "Dożynki Gminne", które będą miały miejsce w dniu 18 sierpnia 2019 roku.

Jako jeden z patronów medialnych tych wydarzeń zapraszamy serdecznie do licznego w nich uczestnictwa, oraz przeżywania wspaniałych wrażeń związanych z odbiorem przygotowanych atrakcji.

Redakcja

Kontakt

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej
ul. Bursztyna 1
39-100 Ropczyce
Tel.: (17) 221 82 28
Fax: (17) 221 01 98
NIP: 818-10-05-211
e-mail: redakcja@gazeta-ziemiaropczycka.pl
Internet: www.gazeta-ziemiaropczycka.pl

Statystyki

  • 190857Wizyty ogółem:
  • 68281Ilość odwiedzających:
  • 0Odwiedzający obecnie stronę: