I Gminny Konkurs Ortograficzny

15 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Niedźwiadzie Górnej odbył się I Gminny Konkurs Ortograficzny Przyjaźń z ortografią dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej pod patronatem Burmistrza Ropczyc. Uczestnicy walczyli o tytuł Gminnego Mistrza Ortografii. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu była Maria Kalita przy współpracy dyrektor Renaty Samson-Matysek oraz koleżanek: Małgorzaty Nykiel i Małgorzaty Śliwy.

Inauguracji konkursu dokonała dyrektor Renata Samson-Matysek, witając wszystkich uczestników, opiekunów, rodziców oraz przybyłych gości: burmistrza Ropczyc Bolesława Bujaka, sołtysa Piotra Rasia, radnego Jana Ździebko, ks. Tadeusza Polaka, kierownik biblioteki w Niedźwiadzie – Elżbietę Strzałkę oraz dyrektora SP w Małej – Stanisława Strzałkę.

W zmaganiach o tytuł Gminnego Mistrza Ortografii wzięło udział 24 uczniów (szkolni mistrzowie klas drugich i trzecich) z jedenastu szkół podstawowych z gminy Ropczyce.

Uczestnicy konkursu pisali dyktando ze słuchu oraz trzy zadania  z trudnościami ortograficznymi. Po dokonaniu oceny prac jury w składzie: M. Kalita, M. Nykiel, M. Śliwa, A. Łoch, T. Polak, E. Strzałka wyłoniło zwycięzcę. Gminnym Mistrzem Ortografii’2018 została Kinga Raś, uczennica klasy drugiej Szkoły Podstawowej w Małej, wychowanka Małgorzaty Szpary. Gratulujemy !

Dyrektor Renata Samson-Matysek i goście wręczyli zwyciężczyni i wszystkim uczestnikom konkursu nagrody. Nauczyciele, którzy przygotowali uczniów do konkursu, otrzymali podziękowania za rozbudzanie zainteresowań uczniów i inspirowanie do zgłębiania wiedzy z zakresu polskiej ortografii. [...]

 

Zwiedziliśmy Pragę, Ołomuniec i Morawy

Dalekie podróże mają to do siebie, że przywozi się z nich coś zupełnie innego niż to, po co się pojechało. Jedną z takich podróży odbyli uczniowie z dwóch szkół: Lubziny i Łączek Kucharskich. W dniach 17-18 maja zwiedzali pełne uroku Czechy. Podczas dwudniowej wycieczki dopisała piękna i słoneczna pogoda.

W pierwszym dniu 47-osobowa grupa zwiedzała Morawy. Pierwszym przystankiem był Ołomuniec, gdzie w samym centrum znajduje się najwyższa rzeźba w Czechach (35- metrowa kolumna Trójcy Przenajświętszej), katedra św. Wacława z 1141 roku oraz kościół Marii Panny Śnieżnej, do którego można wejść. Następnym punktem zwiedzania była przepaść Macochy i jaskinia Punkvy, gdzie najpierw pieszo, a później płynąc podziemną rzeką podziwia się niesamowite ukształtowanie terenu – stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Noc uczestnicy wycieczki spędzili w hotelu w Berun. Nazajutrz z samego rana wycieczka ruszyła w dalszą podróż. Tym razem cały dzień przeznaczony został na zwiedzanie stolicy Czech – Pragi. Ośmiogodzinna wędrówka zaczęła się od wyjścia na hradczańskie wzgórze zamkowe, potem był szybki spacer ulicami Pragi pod zespół zamkowo-katedralny, gdzie znajduje się pałac prezydencki, katedra św. Wita (była okazja obejrzeć od środka wspaniałe witraże), dziedziniec, bazylika św. Jerzego z X wieku, w której znajduje się grób księcia czeskiego Wratysława I i płyta nagrobna Bolesława II Pobożnego. Później, przez ogrody, wycieczka przeszła do senatu, którego malowidła naścienne zachwycają chyba każdego. W dalszej drodze był jeszcze krótki postój przy ścianie Johna Lennona, która każdego dnia wygląda inaczej przez domalowywane na niej graffiti. Na końcu, przechodząc przez most Karola (jego budowa zaczęła się dokładnie 9 lipca 1357 o godzinie 5:31 rano; podobno powodem wyboru tej godziny przez króla Karola IV Luksemburskiego był odpowiedni układ gwiazd, co miało zwiastować długowieczność tego mostu) uczniowie dotarli na Nowe Miasto w Pradze, gdzie spędzili sporo czasu, kupując pamiątki. [...]

 

Dzień Europejski

  21 maja, w związku z Dniem Europejskim, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej odbyli symboliczną podróż balonem zwiedzając kraje Unii Europejskiej.

Społeczność szkolna poznała zwyczaje, tradycje, regionalne tańce, muzykę, a także języki danych państw. Holandia przywitała nas pachnącymi tulipanami, Francja zachwyciła pokazem mody, a Szwecja urzekła postacią Pippi Langstrumpf – najsilniejszej dziewczynki na świecie. Lądując w Berlinie byliśmy świadkami meczu piłkarskiego pomiędzy Bayernem München i Barceloną. W wiecznym mieście, Rzymie, z uwagą i zachwytem wysłuchaliśmy występu włoskiej divy. Spacerując uliczkami Grecji dostrzegliśmy ludzi tańczących „Sirtaki” do melodii Greka Zorby. Wielu emocji dostarczyła nam  corrida – walka człowieka z bykiem. Studząc nieco emocje wylądowaliśmy w deszczowym Londynie przy najbardziej charakterystycznym obiekcie – Big Benie. Punktem docelowym był nasz kochany kraj – Polska. Góralska melodia „Takiego Janicka” przypomniała o pięknie naszego państwa, miłości do gór, morza oraz języka. 

Atmosfera sprzyjała integracji społeczności szkolnej. [...]

 

 

 

Arboretum w Bolestraszycach


11 maja 2018 r. uczniowie klasy 1 Technikum Architektury Krajobrazu razem z nauczycielką, Haliną Wiktor wybrali się do Bolestraszyc. Wycieczka rozpoczęła się od arboretum, gdzie można podziwiać ogród sensualny oraz zwiedzić muzeum przyrodnicze. Po ogrodzie oprowadzała nas bardzo sympatyczna i kompetentna pani przewodnik, która przybliżyła nie tylko historię założenia ogrodu, ale w ciekawy sposób opowiadała o kwiatach, drzewach i krzewach. Była to świetna lekcja dotycząca gatunków ozdobnych. Naszą uwagę przykuła bogata kolekcja roślin, w tym chronionych oraz biblijnych, a także kolekcja ozdób z wikliny użytkowej, jako przykładu form przestrzennych w architekturze ogrodu.

Nieodłącznym elementem architektonicznym ogrodu były stawy z pływającymi roślinami kwitnącymi. Warto wspomnieć również o pięknej pogodzie, która podkreślała piękno arboretum. W drodze powrotnej zwiedziliśmy rynek Przemyśla i mieliśmy również okazje podziwiać piękne witraże autorstwa Józefa Mehoffera, artysty pochodzącego z Ropczyc, które znajdują się w przemyskiej katedrze.

Ta wycieczka była nie tylko bardzo ciekawa i pouczająca; dostarczyła również miłych chwil spędzonych na łonie natury. [...]

 

Niezwykła wycieczka

 25 maja 2018 roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ropczycach zorganizowała niezwykłą wycieczkę, w której uczestniczyły uczennice klasy II technikum hotelarskiego Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza. Przewodnikiem młodzieży podążającej szlakiem ropczyckich pomników historii był sam ich twórca – Kazimierz Malski.

Artysta urodził się w Ropczycach, tu spędził dzieciństwo i uczęszczał do technikum mechanicznego. Obecnie mieszka w Krakowie, ale często wraca w rodzinne strony. To nie lada gratka spacerować po naszym królewskim grodzie z tak wybitnym malarzem, poetą i rzeźbiarzem, którego dzieła zdobią miasto.
Spacer po Ropczycach rozpoczęliśmy od pomnika ich założyciela – króla Kazimierza Wielkiego, którego model popiersia wykonał pan Malski. Monument, stojący przed dworcem autobusowym, powstał dla uczczenia 620. rocznicy nadania praw miejskich z inicjatywy Zarządu TPZR pod kierownictwem prezesa, ks. Jana Zwierza. Następnie udaliśmy się do kościoła farnego, którego gospodarz – ks. dr Stanisław Mazur – opowiedział o historii powstania i renowacji gotyckich ołtarzy, które zdobią wnętrze świątyni. Dowiedzieliśmy się, że boczny ołtarz Matki Bożej Różańcowej również jest dziełem pana Kazimierza. Artysta, po przekazaniu kilku informacji na swój temat, poprowadził nas pod kolejną swoją rzeźbę, czyli pomnik księdza Jana Zwierza, patrona Zespołu Szkół, który kilka lat temu stanął na ropczyckim rynku. Tutaj mogliśmy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i wysłuchać wspomnień z dzieciństwa autora dzieła. Pan Malski był ministrantem w ropczyckiej farze, księdza Zwierza znał więc osobiście. W jego pamięci pozostało m. in. wspomnienie o tym, że po odprawieniu mszy świętej ksiądz częstował dzieci cukierkami, które zawsze miał w kieszeni, żartując przy tym, z właściwym sobie poczuciem humoru, że nie tylko Stalin rozdaje dzieciom słodycze. Kolejna rzeźba na szlaku ropczyckich pomników historii to najnowsze dzieło Kazimierza Malskiego. Przedstawia innego artystę, także urodzonego w Ropczycach – Józefa Mehoffera. Siedzi na krześle pod drzewem, w rękach trzyma pędzel i paletę farb i patrzy na nasze piękne miasto, jakby chciał je uwiecznić na płótnie. Właśnie 25 maja odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika, w ramach obchodów Dni Ropczyc oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Warsztaty edukacyjne prowadzone przez Kazimierza Malskiego zakończyliśmy w Centrum Kultury przy tablicy i popiersiu Józefa Mehoffera, którą w 2015 roku również wykonał artysta.
Za przekazane wiadomości, anegdoty i poświęcony czas, uczennice nagrodziły ?przewodnika? brawami. To było niezwykłe przeżycie poznać tak ciepłego i bezpośredniego człowieka, dla którego (myślę) spotkanie z młodzieżą Zespołu Szkół, do którego sam niegdyś uczęszczał, było jak podróż sentymentalna do krainy dzieciństwa. Serdeczne podziękowania składamy pracownikom MiPBP w Ropczycach, a w szczególności dr Grażynie Woźny, za zorganizowanie tej niecodziennej lekcji historii i wiedzy o kulturze, za spotkanie z człowiekiem, którego dzieła wpisały się na dobre w krajobraz naszej małej Ojczyzny. Dziękujemy także za książki: „Ropczyce w hołdzie Józefowi Mehofferowi” oraz zbiory wierszy Kazimierza Malskiego „Wspomnienie” z autografami autora.
[...]

 

 


Zwycięstwo ropczyckich licealistów w matematycznym Apoloniuszu

Konkursy matematyczne cieszą się w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach niezmienną popularnością. W trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu Apoloniusz wzięło udział  31 uczniów: 19 przystąpiło do konkursu na poziomie podstawowym , a 12 zmierzyło się z zadaniami  na poziomie rozszerzonym.
Wyniki konkursu są imponujące: ropczyccy licealiści znaleźli się w ścisłej czołówce krajowej na obu poziomach! Zwycięzcami konkursu  na poziomie rozszerzonym zostali: Konrad Kalita miejsce (I miejsce), Jadwiga Bizoń (II miejsce) i Kamil Roman (III miejsce). Wszyscy uczęszczali do klasy o kierunku matematyczno-informatycznym i są tegorocznymi maturzystami. W konkursie na poziomie podstawowym II miejsce w Polsce wywalczyli: Michał Sieroń i Miłosz Czarnik z klasy drugiej o kierunku matematyczno-informatycznym.
[...]

 

 

Więcej na te i inne tematy możecie państwo przeczytać w wydaniu drukowanym miesięcznika
„Ziemia Ropczycka”.

Wydarzenia Roku 2018

W 2018 roku na miano "Wydarzeń Roku" zasługują następujące imprezy:

- Koncert Noworoczny Orkiestry Dętej, który odbędzie się w dniu 7 stycznia 2018 roku

- 41. Dni Ziemi Ropczyckiej, które planowane są na okres od 24 do 27 maja 2018 roku

- XV Międzynarodowy Jarmark Kowalski, który planowany jest w dniach od 30 czerwca do 1 lipca 2018 roku

- Dożynki Gminne, które odbędą się w dniu 19 sierpnia 2018 roku

Jednocześnie informujemy, iż planowane terminy imprez mogą ulec zmianie. Prosimy o śledzenie serwisu internetowego.

Redakcja

Statystyki

  • 174684Wizyty ogółem:
  • 60261Ilość odwiedzających:
  • 0Odwiedzający obecnie stronę: