Święto pluszowego misia

25 listopada swoje święto ma najmilsza pluszowa zabawka, przyjaciel dzieci – pluszowy miś.

Miś jest niezwykłą zabawką; można go tulić, powierzyć mu swoje troski i radości. Miś pluszowy kojarzy się z beztroskim czasem dzieciństwa. Nazwa Teddy Bear powstała od zdrobnienia imienia Teodora Roosvelta. Wiąże się z tym niezwykła historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył postrzelone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historia została zilustrowana w komiksie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia „Teddy Bear”.

23 listopada w Przedszkolu nr 1 w Ropczycach dzieci uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Zorganizowana została wystawa, na której dzieci zgromadziły 82 misie. Były tańce z maskotkami i piosenki o misiach. Dzieci z wielką radością wspominały swoje ukochane pluszowe misie. Ten dzień wywołał u dzieci wiele radości. [...]

 

Niech się spełnią andrzejkowe czary

      

Wróżenie w andrzejkowy wieczór to stary ludowy zwyczaj. 30 listopada (wprawdzie nie wieczorem) w przedszkolu w Niedźwiadzie Górnej zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Według dawnych wierzeń wróżby odprawiane w wigilię św. Andrzeja posiadają magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Ten dzień był pełen radosnych zabaw i wróżb, w których maluchy chciały poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość.

Dzieci z grupy „Pszczółki” lały wosk przez dziurkę od klucza, układały buty, poznawały imiona swojej drugiej połowy, nazwy zawodu, który będą wykonywać w przyszłości, losowały magiczne przedmioty, odczytując ich znaczenie. Największą radość sprawiła dzieciom zabawa z krzesełkami przy muzyce, ponieważ zwycięzca mógł przebrać się w magiczny strój. Swoją energię dzieci rozładowały tańcząc i szalejąc do woli w rytm dziecięcych piosenek. [...]

 

 

Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny

28 listopada 2018 roku  w Zespole Szkół nr 3 w Ropczycach odbył się kolejny Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny. Ze względu na społeczną wagę problemu zanieczyszczenia powietrza, w tym roku hasło wiodące brzmiało – „Ratujmy się przed smogiem – robimy skok na smog”.

W konkursie wzięły udział reprezentacje 11 szkół z gminy Ropczyce. Uczestnicy rozegrali sześć konkurencji. W punktacji generalnej na pierwszym miejscu uplasowała się drużyna ze SP w Gnojnicy Woli, na drugim – ekipa SP w Małej i na trzecim – reprezentacja SP w Gnojnicy Dolnej. Pomimo powagi problemu program artystyczny w wykonaniu uczniów 6 i 7 klasy w humorystyczny sposób wprowadził gości, uczestników i widzów w tematykę antysmogową. [...]

 

Co jadał Wincenty Witos?

Mogli się o tym przekonać zaproszeni goście, nauczyciele oraz uczniowie z ZSA-T podczas obchodów Święta Patrona Szkoły. Uczniowie klas I, III i IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, pod opieką nauczycieli, przygotowywali tradycyjne dania charakterystyczne dla kuchni galicyjskiej. Kuchnia ta coraz częściej modyfikowana i urozmaicana, widoczna jest również dziś na stołach wielu domów i restauracji.  W tamtych czasach najczęściej jadano potrawy z kasz, ziemniaków, mleka i dania mączne. W kuchni polskiej dużą rolę odgrywały również warzywa dające się przechowywać przez okres zimowy, czyli rośliny strączkowe, kalarepa, czy rzepa. Nie brakowało także owoców – jabłek, gruszek, śliwek, z których sporządzano kompoty, powidła i inne przetwory. W muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach do dnia dzisiejszego znajduje się piec chlebowy, w którym wypiekano chleb na zakwasie. Uczniowie ZSA-T w Ropczycach serwowali takie właśnie tradycyjne chleby z różnymi dodatkami, np. smalcem z jabłkiem i śliwką suszoną, powidłami śliwkowymi, twarogiem ze szczypiorkiem. Podawane były także gołąbki z sosem grzybowym, zapiekanka z kaszy jaglanej, tradycyjne wędliny i pasztety z chrzanem i żurawiną. Obok kuchni galicyjskiej zagościły potrawy współczesne, takie jak: ciasta, desery, sałatki i inne zakąski. [...]

Liga Mistrzów w bazie lotniczej

III miejsce ropczyckich licealistów w ogólnopolskim turnieju gier planszowych.

Od 13 do 15 listopada 2018 roku trwały rozgrywki Ligi Mistrzów turnieju gier planszowych o tematyce lotniczej pod patronatem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Inspektora Sił Powietrznych. Drużyny z całej Polski, które rywalizowały o tytuł najlepszych pilotów w czerwcu tego roku w Dęblinie, ponownie stanęły do walki, tym razem w najnowocześniejszej bazie lotniczej w kraju, gdzie stacjonują polskie „Jastrzębie”. Każdy z uczestników miał możliwość zwiedzenia 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

Projekt realizowany był przez IPN i MON w ramach obchodów 100. rocznicy powstania polskiego lotnictwa wojskowego.

14 listopada 2018 był pierwszym dniem zmagań laureatów Ligi Mistrzów o „Złote Skrzydła Inspektora Sił Powietrznych”. Pilotów, na terenie kasyna oficerskiego, przywitali pracownicy Biura Edukacji Narodowej IPN, po czym uczestnicy rozpoczęli zwiedzanie bazy lotniczej. Nie było to takie łatwe zadanie, gdyż w dniach od 7 do16 listopada 2018 odbywały się największe w Polsce ćwiczenia wojskowe ANAKONDA-18 (AN-18). W AN-18 uczestniczyli żołnierze z 10 krajów sojuszu oraz struktur dowodzenia i sił NATO. Na terytorium Polski ćwiczyło około 12500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy w Estonii, na Litwie, Łotwie oraz na Morzu Bałtyckim. Manewry nie przeszkodziły jednak w zwiedzaniu bazy i zapoznaniu się z trudami pracy polskich pilotów. Uczestnicy projektu obejrzeli Centrum Szkolenia Spadochronowego oraz hangary, gdzie pięknie prezentowały się „Jastrzębie”.

Po obiedzie rozpoczęły się rozgrywki, a emocje wzrastały z każdą minutą. Ostatecznie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach zajęli w rozgrywkach III miejsce. W skład zespołu wchodzili: Jakub Łętek, Jakub Pociask i Patryk Ptaszek. Opiekunem drużyny był Wojciech Sieroń. Nagrody, w imieniu dowódcy bazy, wręczał szef Służby Wychowawczej 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego mjr Rafał Felcenloben oraz ze strony IPN – naczelnik Wydziału Edukacji Historycznej BEN dr Mateusz Marek.

Po wysłuchaniu koncertu zespołu z Poznańskiej Szkoły Chóralnej J. Kurczewskiego uczestnicy turnieju  zwiedzili salę tradycji, gdzie można było zobaczyć m.in. ofiarowany przez rodzinę mundur gen. Andrzeja Błasika.

15 listopada 2018 roku laureaci Ligi Mistrzów mieli możliwość obserwowania manewrów F-16. Jest to wielozadaniowy samolot myśliwski, a obecnie najpopularniejszy samolot bojowy na świecie. Jego prędkość minimalna to 230 km/h, a maksymalna – 2300 km/h. Zasięg to ok. 3200 km. Manewrowość, zwrotność w warunkach bojowych, figury akrobacyjne, zwroty bojowe, beczkę, beczkę kontrolowaną, lot na minimalnej prędkości – to wszystko specjalnie dla laureatów zaprezentował mjr pilot Dominik Duda, absolwent Liceum Lotniczego i Wyższej Szkoły Oficerskiej w Dęblinie. Piloci drużyn, które zajęły pierwsze miejsca, mogli sprawdzić swoje siły na symulatorze lotów F-16. [...]

 

Więcej na te i inne tematy możecie państwo przeczytać w wydaniu drukowanym miesiecznika
„Ziemia Ropczycka”

Wydarzenia Roku 2018

Uprzejmie informujemy, iż sezon największych imprez plenerowych i nie tylko 2018 roku dobiegł końca. Na kolejne wielkie imprezy zapraszamy w roku 2019. Dziękujemy za liczny udział w tegorocznych

wydarzeniach organizowanych w ramach roku jubileuszowego, w którym obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Informacje dotyczące terminów i miejsca wydarzeń planowanych na 2019 rok zostaną zamieszczone tuż po Nowym Roku. Prosimy o śledzenie serwisu.

Redakcja

Statystyki

  • 185819Wizyty ogółem:
  • 66043Ilość odwiedzających:
  • 0Odwiedzający obecnie stronę: